Ciąg dalszy święta Wallensteina w Świdnicy
(05.08.2014)

Jeszcze nie opadł kurz bitewny na świdnickim rynku, gdzie armia Księcia Wallensteina staczała liczne potyczki, a już wkrótce w Świdnicy zobaczymy kolejną atrakcję nawiązującą bezpośrednio do postaci czeskiego księcia, patrona Miasta Jicin. Tym razem ominą nas zaciężne oddziały biorące udział w wojnie trzydziestoletniej. Przyjedzie do nas natomiast barokowa trupa teatralna pod nazwą Valdstejnskie Imaginarium.

Grupa odwiedzi Świdnicę z programem tematycznie odnoszącym się do postaci wybitnego wodza Albrechta von Wallenstein. Artyści określają swoją sztukę jako ruchomy kabaret barokowy ożywionych obrazów i snów o Albrechcie Wallensteinie i tajemniczej Loggi w mieście Jicin. Sądzę, że artyści zaprezentują nam ciekawe i niekonwencjonalne podejście do teatru ulicznego a ich przedstawienie przyciągnie rzesze wielbicieli sztuki teatralnej - mówi Monika Pasternak - Domagała z Biura ds. Europejskich i Promocji Powiatu. Ekipa teatralna w składzie: Beata Bocek, Tomáš Bebal, René Vitvar, Jiří Vydra wystąpi 8 sierpnia, o godz. 21, na dziedzińcu przy Wieży Ratuszowej w Świdnicy. Przedstawienie o Wallensteinie zobaczą także mieszkańcy: Jicina (2 sierpnia), Hradca Králové (4 sierpnia) , Náchodu (5 sierpnia) oraz Kudowy Zdrój (6 sierpnia) i Dzierżoniowa (7 sierpnia).

Przedstawienia będą odbywały się po obu stronach granicy w ramach wspólnego projektu pod nazwą "Wallenstein rozwija kulturę czesko-polską" w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska - Rzeczpospolita Polska 2007 - 2013 realizowanego w ramach Osi priorytetowej 3. Wspieranie współpracy społeczności lokalnych, Dziedzina wsparcia 3.2 Wspieranie przedsięwzięć kulturalnych, rekreacyjno - edukacyjnych raz inicjatyw społecznych.

Piotr Dębek
Rzecznik Prasowy