Mural Powstania Warszawskiego gotowy
(01.08.2014)

W ciągu 7 godzin powstał w Strzegomiu na ul. Dworcowej 55 metrowy mural upamiętniający bohaterów Powstania Warszawskiego. Dziewięciu młodych ludzi wykonało trzy motywy: powstańca warszawskiego na tle miasta, napis: "Ceną była śmierć za wolności smak" oraz symbol walczącej Warszawy wpisany w zdanie: "63 dni chwały". Motywy zostały zaczerpnięte z utworu "63 dni chwały" grupy Hemp Gru.

Kulminacyjnym momentem wydarzenia było odpalenie, o godz. 00:30, rac oraz wzniesienie okrzyku "Chwała bohaterom". Miało to szczególne znaczenie, zwłaszcza, że ukończenie murala nastąpiło już 01.08. 2014 r., a więc dokładnie w 70. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Na inicjatywę burmistrza Strzegomia Zbigniewa Suchyty, radnego Tomasza Marczaka oraz Młodzieżowej Rady Miejskiej odpowiedzieli młodzi ludzie: PEREZ, ZAW, BEEM, ARASSS (projekt), JUGI, KIELA, KONRAD, MARIO, PRZEMAS, którzy świetnie się wpisali we współczesną formę czczenia pamięci bohaterów, ponieważ podobne murale powstały już w Warszawie, Wrocławiu, Świdnicy, a nawet w Nowym Jorku. Szczególnie cieszy mnie fakt, że to właśnie młodzi ludzie postanowili opowiedzieć historię Powstania Warszawskiego w naszym mieście.

Byłem bardzo przejęty, gdy zobaczyłem mural w świetle rac, które trzymali wykonawcy - dodaje burmistrz Strzegomia. Fajnie- mówi 9-letni Konrad, najmłodszy uczestnik - że mogłem pomóc moim kolegom w wypełnianiu murala czarną farbą. Bardzo podoba mi się żołnierz i ten napis. Wszystkich, którym bliska jest tematyka murala, a także mający ochotę zobaczyć niepowtarzalne, 55 metrowe dzieło zapraszamy na ul. Dworcową - dodają organizatorzy. Projekt został sfinansowany przez Urząd Miejski w Strzegomiu.