Wakacje w Zespole Szkół Specjalnych w Strzegomiu
(31.07.2014)

Tegoroczne wakacje były obfite w atrakcje również dla uczniów zespołu Szkół Specjalnych. Dzięki otrzymanym środkom z Gminy Strzegom na organizację wypoczynku letniego „Wakacje bez nałogów” mogliśmy objąć opieką najmłodszych uczniów naszej szkoły jaki i osoby z głębszą niepełnosprawnością intelektualną, dla których brakuje jakiejkolwiek oferty aktywnego wypoczynku.

W ramach projektu uczestnicy półkolonii brali udział w zajęciach profilaktyki uzależnień opartych na elementach Programu Siedmiu Kroków, które dostosowane były do ich możliwości intelektualnych. Zagrożenie różnego rodzaju uzależnieniami, szczególnie alkoholizmem, są obok problemów z wykluczeniem społecznym głównymi trudnościami, które dotykają dzieci i młodzież z niepełnosprawnością intelektualną. Stąd nasze starania o wskazanie uczniom możliwości organizowania i spędzania czasu wolnego w sposób bezpieczny i wolny od nałogów. Cieszymy się, że dzięki wsparciu finansowemu z Gminy mogliśmy kontynuować naszą pracę terapeutyczną i profilaktyczną również w czasie wakacji. Wycieczki to ulubiona forma wypoczynku naszych uczniów, dlatego nie mogło ich również zabraknąć - szczególnie, że pozwoliły na kontakt z przyrodą i ruch na świeżym powietrzu - byliśmy w „ZOO Farmie” w Łącznej koło Mieroszowa oraz w Jaskini Nietoperzy w świdnickim nadleśnictwie. Obie wycieczki dostarczyły wielu wrażeń i emocji. Oprócz wyjazdów dzieci i młodzież brała udział w zajęciach sportowo- rekreacyjnych i plastycznych. Byliśmy też na pieszej wyprawie krajoznawczej na Górze Krzyżowej.

Szczególną atrakcją dla wszystkich były zajęcia z zakresu gospodarstwa domowego - bo samodzielnie sporządzona kanapka smakuje najlepiej.

Zespół Szkół Specjalnych w Strzegomiu