Polsko-Niemiecki mecz przyjaźni
(03.07.2014)

W terminie 26-29.06.2014 Powiat Świdnicki odwiedziła 40 osobowa grupa piłkarzy wraz z trenerami z partnerskiego Powiatu Bergstraße. Wizyta została zrealizowana w ramach projektu „Piłka nożna łączy kultury. Polsko-niemiecka wymiana młodzieży w Powiecie Świdnickim”.

Drużyny niemieckie (chłopcy w kategorii wiekowej 16 lat reprezentujący kluby sportowe Bergstraße, dziewczęta do 17 roku życia z klubu FSV Rimbach) rozegrały dwa mecze partnerskie z zawodnikami polskimi z Powiatu Świdnickiego oraz Dolnego Śląska na stadionie Ośrodka Sportu i Rekreacji w Świdnicy. Mecz drużyn chłopców zakończył się remisem, dziewcząt- wygraną zawodniczek Powiatu Świdnickiego. Następnie na murawie zmierzyły się drużyny samorządowców powiatów partnerskich. Spotkanie piłkarskie wygrali przedstawiciele samorządów Powiatu Świdnickiego.

Podczas pobytu w Świdnicy uczestnicy projektu mieli również okazję zapoznać się z ofertą turystyczną i kulturalną powiatu podczas przeprowadzonej ankiety wśród mieszkańców powiatu oraz zwiedzania miasta Świdnicy „śladami jego mieszkańców”. Dodatkowo grupa niemiecka wzięła udział w zwiedzaniu Fundacji Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego. Podczas spotkań z przedstawicielami lokalnego samorządu, sportu, stowarzyszeń partnerskich, instytucji kulturalnych dokonano konfrontacji własnych wyobrażeń na temat powiatu partnerskiego z rzeczywistością.

Ponowne spotkanie w ramach projektu zostało zaplanowane na październik br. w powiecie Bergstrasse.

Projekt zrealizowany dzięki dofinansowaniu Polsko- Niemieckiej Współpracy Młodzieży Jugendwerk.