Piknik Historyczny "Wallenstein rozwija kulturę czesko - polską" już w najbliższą sobotę
(16.06.2014)

"Dzisiaj przybywam na Wasze zaproszenie, za które dziękuję, i obiecuję, że tym razem obędzie się bez plądrowania, rabunków i gwałtów". Tymi słowami, w styczniu, powitał mieszkańców Powiatu Świdnickiego Książę Wallenstein, który po kilku stuleciach ponownie odwiedził Świdnicę.

Tym razem Książę Wallenstein przybędzie do Świdnicy na czele swoich wojsk i licznej świty już w najbliższą sobotę. W związku z tym władze Powiatu Świdnickiego zapraszają wszystkich mieszkańców Świdnicy i całego powiatu na piknik historyczny organizowany w ramach projektu "Wallenstein rozwija kulturę czesko - polską". To już kolejny projekt, który realizujemy wspólnie z naszym czeskim partnerem Miastem Jicin. Poprzedni projekt, pod nazwą Brana do Pohadky - Wrota do Bajki, zakończył się pełnym sukcesem. Jestem pewny, że także ten projekt, związany z osobą księcia Wallensteina, będzie cieszył się sporym zainteresowaniem mieszkańców po obu stronach granicy - mówił Starosta Świdnicki Zygmunt Worsa. Książę Wallenstein to czeski polityk, dowódca wojsk w wojnie trzydziestoletniej a przede wszystkim patron miasta Jicin, czeskiego partnera Powiatu Świdnickiego.

Szczegółowy program pikniku historycznego wygląda następująco:

Wallensteina rozwija kulturę czesko - polską

27 czerwca 2014 r. piątek

• 13.45 Stadion, Ośrodek Sportu i Rekreacji w Świdnicy, ul. Śląska 35, "mecz przyjaźni" Polska - Niemcy

28 czerwca 2014 r. sobota

• 10.00 Nabożeństwo Ekumeniczne w Kościele Pokoju z udziałem Księcia Wallensteina wraz z małżonką oraz armią, delegacjami oficjalnymi z powiatów oraz miast partnerskich, Kościół Pokoju, Pl. Pokoju 6, 58-100 Świdnica

• 11.00 Uroczysty pochód księcia Wallensteina wraz z świtą oraz armią do Świdnickiego Rynku

• 11.30 Powitanie Księcia Wallensteina przez przedstawicieli powiatów partnerskich gmin i miast,
    Rynek Świdnicki

• 11.45 Wspólne zwiedzanie Rynku i wizyta w obozowisku armii Wallensteina w obecności księcia Wallensteina, Rynek Świdnicki

• 12.00 Uroczyste otwarcie wystawy fotografii oraz odnowienie umowy partnerskiej z Miastem Jičín i deklaracji współpracy z polskimi powiatami: Łowickim, Kartuskim i Tatrzańskim z okazji 5- lecia współpracy, Galeria 44, Rynek Świdnicki

• 17.30 Koncert Kwartetu Smyczkowego Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu, Teatr Miejski w Świdnicy, Rynek 43

Program na scenie, Rynek Świdnicki:
    11.45 - 12.00 Tańce historyczne, kuglarze
    12.00 - 12.30 Muzyka historyczna
    12.30 - 13.00 Kuglarze
    13.00 - 13.30 Musztra oddziałów
    13.30 - 14.00 Tańce historyczne
    14.00 - 15.00 Kwartet barokowy
    15.00 - 15.30 Muzyka historyczna
    15.30 - 16.00 Pokaz sokolnictwa
    16.00 - 16.30 Turniej rycerski
    16.30 - 17.00 Tańce historyczne
    17.00 - 17.30 Kwartet barokowy
    20.00 - 21.00 Przedstawienie teatralne "Faust" wg. Johanna Wolfganga Goethego
    21.00 Pochód z pochodniami wokół Rynku Świdnickiego z księciem Wallensteinem świtą oraz armią, delegacje oficjalne, mieszkańcy
    Kontynuacja programu na scenie: muzyka, teatr ognia, pokaz ogni sztucznych.
    22.00 Pożegnanie Wallensteina z Świdnicą i symboliczny wyjazd z miasta
    Zakończenie programu pokazem fajerwerków

* * *

Na realizację projektu Powiat Świdnicki, wraz partnerem Miastem Jicin, uzyskał dofinansowanie w wysokości 86 270, 98 euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska - Rzeczpospolita Polska 2007 - 2013 w ramach Osi priorytetowej 3. Wspieranie współpracy społeczności lokalnych, Dziedzina wsparcia 3.2 Wspieranie przedsięwzięć kulturalnych, rekreacyjno - edukacyjnych raz inicjatyw społecznych. Głównym celem projektu jest wzmocnienie stosunków transgranicznych oraz rozwój współpracy partnerskiej w obszarze życia społecznego i kultury, za pośrednictwem historycznej postaci księcia Albrechta Wallensteina, który zapisał się na kartach wspólnej historii polsko - czeskiej.