Festyn edukacyjno - profilaktyczny „ Alkohol nie pomaga – postaw na życie” w Zespole Szkół w Strzegomiu
(18.06.2014)

13 czerwca br. przed budynkiem Zespołu Szkół w Strzegomiu odbył się II Festyn "Alkohol nie pomaga - postaw na życie", zorganizowany w ramach ogólnopolskiego programu "Bezpieczni na drodze".

W eventowej atmosferze uczestnicy festynu mogli doświadczyć w bezpiecznych, kontrolowanych warunkach, na symulatorze jazdy samochodem ciężarowym oraz autobusem, takich sytuacji, które niejednokrotnie prowadzą do niebezpiecznych wypadków. Ogromnym zainteresowaniem cieszył się symulator dachowania, w którym mieszkańcy Strzegomia mogli doświadczyć, co dzieje się z pasażerami w czasie dachowania. Specjalnie dla przedszkolaków zostało rozstawione pluszowe miasteczko ruchu drogowego, gdzie maluchy poznawały znaki drogowe, samochody i ich wyposażenie. A w punkcie zajęć warsztatowych kolorowały zgodnie z wyglądem znaki drogowe. Dużym zaskoczeniem, dla organizatorów imprezy była wiedza maluchów na temat zasad ruchu drogowego. Dla nieco starszych, wokół pomnika Księżnej Anny przygotowano mobilne miasteczko ruchu drogowego.

Dzieciom i młodzieży dużą frajdę sprawiało pokonywanie rond, skrzyżowań, przejazdów kolejowych i innych atrakcji w wersji mini. Dodatkową atrakcją był przygotowany dla mieszkańców grill i słodki poczęstunek. O godzinie 11.00 w auli Zespołu Szkół odbyło się spotkanie młodzieży z przedstawicielem Komendy Powiatowej w Świdnicy, Robertem Topolskim. Temat prelekcji były zagrożenia wynikające z zażywania środków zmieniających świadomość oraz konsekwencje prawne takiego postępowania. Na festynie nie zabrakło znamienitych gości: Starosty Świdnickiego pana Zygmunta Worsy, Etatowego Członka Zarządu Powiatu Świdnickiego pani Sabiny Cebuli, Burmistrza Strzegomia pana Zbigniewa Suchyty, Zastępcy Burmistrza pana Wiesława Witkowskiego, Dyrektor PCPR Świdnica pani Beaty Galewskiej, a także przedstawicieli Stowarzyszenia Transport i Ekologia na rzecz Strzegomia panów Włodzimierza Balcerka i Lucjana Krosty. Spotkanie poprzedziła uroczystość wręczenia podziękowań wszystkim zaangażowanym w organizację festynu, a także przyznaniem Włodzimierzowi Balcerkowi tytułu Przyjaciela Szkoły - za szereg prowadzonych działań na rzecz młodzieży Zespołu Szkół w Strzegomiu.

Festyn został sfinansowany ze środków Gminy Strzegom oraz wpłat członków stowarzyszenia Transport i Ekologia. Ogromnym wsparciem w realizacji profilaktycznej imprezy było przekazanie przez strzegomskich cukierników i piekarzy wyrobów, które uczestnicy festynu mieli okazję degustować.

Serdeczne podziękowania przekazujemy:
Państwu Chabierkim, Pani E. Kiełbasa, Pani B. Michałowskiej, Państwu Jańczakom, Państwu Cichońskim oraz Pani M. Szymańskiej „ Piekarnia na światłach” .

Atrakcje przygotowane dla mieszkańców miasta cieszyły się ogromnym zainteresowanie. Przez wiele godzin przy symulatorach tworzyły się długie kolejki i nie zabrakło chętnych do skorzystania z przygotowanej oferty. Mamy nadzieję, że doświadczenie niebezpiecznych sytuacji na drodze w warunkach kontrolowanych, będzie miało przełożenie na podniesienie świadomości kierowców i bezpieczne zachowania uczestników ruchu drogowego, a edukacja najmłodszych w przyszłości przyniesie większe bezpieczeństwo na drogach.

Zespół Szkół w Strzegomiu