Pamiątkowa tablica odsłonięta
(18.06.2014)

„Dla upamiętnienia pierwszego wiecu wyborczego Komitetu Obywatelskiego SOLIDARNOŚĆ na Rynku Świdnickim w dniu 1 maja 1989 roku. Z wyrazami uznania. Senator RP Stanisław Jurcewicz, Senator RP Wiesław Kilian, Wicestarosta Świdnicki Alicja Synowska”.

Pamiątkową tablicę o takiej treści odsłonięto w poniedziałek 16 czerwca, w Świdnickim Rynku, na ścianie kamienicy Rynek 10. Odsłonięcie tablicy było kulminacją obchodów 25. rocznicy wyborów z 4 czerwca 1989 roku, których pierwszy etap miał miejsce 21 maja. W uroczystym odsłonięciu tablicy brali udział: opozycjoniści z czasów PRL, duchowieństwo, Radni Powiatowi, Posłowie i Senatorowie ziemi świdnickiej, młodzież szkolna oraz przedstawicieli związków kombatanckich. Ta symboliczna tablica ma upamiętniać tamtych bohaterów, dzięki którym dzisiaj możemy cieszyć się wolnością. Świętowanie tamtych wydarzeń Powiat Świdnicki rozpoczął już 21 maja od spotkania z młodzieżą i uroczystej sesji Rady Powiatu, dzisiejszy dzień to kulminacja obchodów upamiętniających tamte wydarzenia, tak ważne w najnowszej historii naszego kraju – mówiła do zabranych Wicestarosta Świdnicki Alicja Synowska.

Odsłonięcie tablicy poprzedziła uroczysta msza święta a samo odsłonięcie uświetnił mini koncert chóru III Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy Prima Voce.

Piotr Dębek
Rzecznik Prasowy