Zespół Szkół w Strzegomiu - edukacja naprawdę europejska
(04.06.2014)

Zespół Szkół w Strzegomiu może pochwalić się kolejnym znaczącym w procesie edukacji sukcesem. Projekt strzegomskiej placówki: "Praktyka zawodowa ponad granicami - kluczem do sukcesu na rynku pracy" został zakwalifikowany przez Agencję Narodową FRSE w Warszawie do realizacji w nowym unijnym programie wspierającym kształcenie młodzieży oraz nauczycieli Erasmus +, współfinansowanym ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

A co to znaczy? To - że po raz kolejny młodzież Zespołu Szkół w Strzegomiu odbędzie zagraniczne staże w ramach praktyk zawodowych przewidzianych programem nauczania. Koordynatorkami projektu są zatrudnione w Zespole Szkół nauczycielki języka niemieckiego - panie Halina Fitas i Laura Rychlik. Ponadto projekt patronuje pani Dorota Sozańska - p.o. dyrektora szkoły. "W tym roku opracowanie wniosku wymagało więcej pracy, ponieważ od 2014 roku program Erasmus + funkcjonuje na nowych wytycznych. Jednak chęć wysłania naszej młodzieży za granicę była czynnikiem tak silnie motywującym, że udało nam się przebrnąć przez skomplikowane wymagania i osiągnąć nasz cel" - mówię koordynatorki programu. Aktualny projekt obejmuje wszystkie kierunki techników, które działają w Zespole Szkół w Strzegomiu. Tak więc na zagraniczne praktyki wyjadą uczniowie klas technikum ekonomicznego, informatycznego oraz górnictwa odkrywkowego. Londyn czeka na ekonomistów i informatyków, natomiast niemieckie miasto Demitz - Thumitz odwiedzą górnicy.

Przypomnijmy, że Zespół Szkół ma już bogatą tradycję w kształceniu europejskim. W ubiegłym roku z zagranicznych kursów skorzystała młodzież oraz nauczyciele, którzy kształcili się w Niemczech, Francji, Hiszpanii i Irlandii, tym samym podnosząc rangę placówki, ponieważ kształcenie europejskie jest jej niewątpliwym atutem. Młodzież, która ma okazję skonfrontować swoje umiejętności w krajach Europy z pewnością jest bogatsza o cenne doświadczenia, co zapewni lepszą pozycję na wymagającym dziś rynku pracy. Niewykluczone, że przyszłe stanowiska przynajmniej niektórzy, obejmą u swoich zagranicznych opiekunów i firm partnerskich. "Praktyka zawodowa ponad granicami - …" to nie jedyny projekt, który jest realizowany w strzegomskim Zespole Szkół - o kolejnych będziemy informować na bieżąco.

Zespół Szkół w Strzegomiu