Projekt polsko-niemiecki strzegomskich licealistów
(30.05.2014)

W dniach 19.05. - 24.05. uczniowie LO wzięli udział w drugiej części projektu polsko-niemieckiego, który odbył się w Magdeburgu, Berlinie i Lipsku.

Relacja Pauliny Klimali:
"Dnia 19.05. o godz. 8.15 pod budynkiem naszej szkoły odbyła się zbiórka uczniów oraz opiekunów (Pani Agnieszki Soboń-Nowakowskiej oraz Pani Sylwii Witki)-uczestników wymiany. O godz. 8.30 wyruszyliśmy spod naszego LO do Magdeburga na spotkanie z niemieckimi koleżankami i kolegami. Droga była długa, ale za to pełna ekscytacji i radości.
Po dotarciu na miejsce okazało się, że przyjechaliśmy szybciej niż się spodziewaliśmy, dlatego z niecierpliwością oczekiwaliśmy na spotkanie z naszymi niemieckimi koleżankami i kolegami. Każdy z nas poznał swojego towarzysza językowej przygody oraz jego rodzinę. W miłej atmosferze spędziliśmy resztę popołudnia.

Następnego dnia wybraliśmy się na wycieczkę po Magdeburgu, podczas której nasze grupy zostały podzielone na polsko-niemieckich uczestników. Mieliśmy do wykonania zadania, dzięki którym poznaliśmy miasto . Atrakcją w tym dniu było również zorganizowanie grilla przez nas i naszych niemieckich znajomych. Była to okazja do bliższego poznania się, opowiedzenia o sobie i swoich zainteresowaniach.

W następnym dniu udaliśmy się do Lipska, gdzie zwiedzaliśmy zabytki i szlifowaliśmy język angielski, ponieważ przewodnik opowiadał o tym pięknym mieście właśnie w tym języku. Pogoda w Lipsku dopisała. Było tak gorąco , że po godzinie każdy miał wrażenie, że bierze udział w jakimś maratonie :). Po powrocie do Magdeburga popołudnie spędziliśmy z "naszymi Niemcami" w centrum miasta, gdzie dziewczyny wpadły w zakupowy szał, zwłaszcza Daria Pawlik i Dominika Pyda :).
W kolejnym dniu udaliśmy się do Berlina. Upał był okropny; trudno było znaleźć nawet odrobinę cienia. Przewodnik pokazał nam wiele ciekawych miejsc: Bramę Brandenburską, pomnik upamiętniający pół miliona pomordowanych w latach nazizmu Romów. Największe wrażenie zrobił na nas Pomnik Pomordowanych Żydów Europy, który był ogromny i wyglądał jak labirynt.

Ostatni dzień spędziliśmy w szkole, gdzie odbyły się wspólne projekty. Byliśmy podzieleni na 5-6 osobowe grupy, w których przygotowywaliśmy plakaty dotyczący najciekawszych miejsc projektu. Po wykonanych pracach mieliśmy lunch w szkolnej stołówce i odrobinę czasu wolnego, który wykorzystaliśmy w centrum miasta. Około godziny 17.00 odbył się grill wraz z nauczycielami oraz rodzicami naszych niemieckich przyjaciół. Po posiłku udaliśmy się wspólnie nad rzekę Elbę i tam spędziliśmy ostatnie chwile projektu.

W sobotę około godz. 9.00 zebraliśmy się pod szkołą i przygotowywaliśmy do wyjazdu. Pożegnanie nie obeszło się bez łez i przyjacielskich uścisków oraz zapewniania, że spotkamy się ponownie. Każdy z nas zawarł tutaj nową znajomość, a nawet przyjaźń. Mamy nadzieję, że kontakty między nami utrzymają się jak najdłużej! ''

Paulina Klimala
Liceum Ogólnokształcące w Strzegomiu