Dni Wallensteina w Jicinie
(29.05.2014)

Wallenstein znów wraca do Jicina. Tysiące ludzi obejrzało pod koniec zeszłego roku unikatową wystawę w Pałacu Wallensteina (Valdštejnský palác) w Pradze, korzystając w ten sposób z możliwości przeniesienia się w początek XVII wieku i bliższego zapoznania z jedną z najważniejszych postaci tamtych czasów.

Albrecht Wenzel Eusebius von Wallenstein, w Czechach zwany Albrechtem z Valdštejna, był jednym z najbardziej znanych ludzi swych czasów, wybitnym dowódcą, politykiem, a także - używając dzisiejszej nomenklatury - przedsiębiorcą i managerem. Był generalissimusem wojsk cesarskich, czyli ich naczelnym wodzem, księciem meklemburskim i frydlanckim.
Kto postanowił przyjechać do Jicina w dniach 25 - 27 maja tego roku, decydując się tym samym na małą wycieczkę w XVII wiek, miał możliwość ujrzenia na własne oczy Wallensteina w otoczeniu świty a także uczestniczenia w wielu zabawach charakterystycznych dla jego czasów – odbyły się turnieje rycerskie, uczty i bankiety, wystąpili rozmaici muzykanci, kuglarze, tancerze i wędrowni aktorzy. Barokowymi grami i sportami oraz przeglądem najnowszych osiągnięć sztuki i wiedzy uczciliśmy zwycięstwa księcia a także zaprezentowaliśmy jego najnowsze plany budowlane.

Książę przyjechał bowiem, podobnie jak w latach minionych, na inspekcję stolicy swojego księstwa frydlanckiego, gdzie kiedyś zamierzał skupić swój dwór, urzędy, instytucje kościelne i szkoły wyższe. Zgodnie z tymi planami odbyła się przebudowa miasta i przekształcenie jego okolicy w kompozycję krajobrazową. Pracami kierowała Wallensteinowa kancelaria budowlana, w której działali też znani architekci włoscy.

Dlatego Dni Wallensteina odbywające się w centrum Jicina oraz w Loggii, przypominającej praską, lecz mniej znanej, mają tak wspaniałą, naturalną oprawę.

W obchodach brała udział delegacja z Powiatu Świdnickiego.

źródło: www.albrechtzvaldstejna.cz/pl

Piotr Dębek