Dzień Europy
(12.05.2014)

Barwny korowód ulicami miasta, tanieć z flagami oraz konferencja na temat wykorzystania środków unijnych. Tak uczczono Święto Unii Europejskiej, które obchodzone jest 9 maja. Organizatorami obchodów byli: Powiat Świdnicki, Gmina Świdnica, Nadleśnictwo Świdnica oraz Liga Kobiet Polskich koło w Świdnicy.

Witam wszystkich Państwa w miejscu, które może być wizytówką i przykładem korzyści płynących z wejścia naszego kraju do struktur wspólnotowych, bo to właśnie dzięki środkom unijnym powstało Centrum Edukacyjne przy Nadleśnictwie Świdnica – tak powitał przybyłych gospodarz spotkania Nadleśniczy Jan Dzięcielski. Po krótkim pokazie tanecznym dzieci i młodzieży z zespołów „Koralik” i „Jubilat” głos zabrał Wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Jacek Protasiewicz, który w krótkim przemówieniu podsumował 10 letnią obecność Polski w UE. Kolejnym punktem obchodów było wręczenie nagród zwycięzcom w konkursie plastycznym na temat Unii Europejskiej. Korzyści płynące z przystąpienie Polski do zjednoczonej Europy przedstawili Wicestarosta Świdnicki Alicja Synowska, Wójt Gminy Świdnica Teresa Mazurek oraz Nadleśniczy Jan Dzięcielski. Budowa „łącznika autostradowego”, zakup karetek, zakup nowoczesnego sprzęty do nauki przedmiotów zawodowych dla naszych placówek oświatowych. Można by wymieniać długo projektu unijne, z których Powiat Świdnicki pozyskał środki finansowe - mówiła do zebranych Wicestarosta Alicja Synowska. Niedawno obchodziliśmy okrągłą rocznicą przystąpienia polski do Unii Europejskiej, 2 maja świętowaliśmy Dzień Flagi, 3 maja rocznicę uchwalenia Konstytucji, 8 maja zakończenie II wojny światowej. Dzisiaj, 9 maja, świętujemy dzień Unii Europejskiej, jej struktur i organów, ale przede wszystkim wszystkich wartości, jakie sobą reprezentuje Unia Europejska takich jak umiłowanie wolności, równości, tolerancji, demokracji i swobód obywatelskich – podsumowała spotkanie Alicja Synowska.

Piotr Dębek
Rzecznik Prasowy