(01.04.2014)

XII Powiatowy Konkurs Języka Niemieckiego i Wiedzy o Krajach Niemieckojęzycznych odbył się 26 marca 2014 roku w Zespole Szkół Hotelarsko- Turystycznych w Świdnicy. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji była HESJA- KRAJ i LUDZIE. Honorowym patronatem konkurs objęli: starosta powiatu Bergstraße Matthias Wilkes oraz starosta powiatu świdnickiego Zygmunt Worsa.

Główne cele Konkursu to:

1. rozwijanie zainteresowań krajami niemieckojęzycznymi oraz poszerzanie wiedzy realioznawczej,

2. motywowanie do nauki języka niemieckiego oraz wzbogacanie umiejętności językowych,
    Konkurs skierowany jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych powiatu świdnickiego. W tym roku udział wzięli uczniowie ( 34 uczestników) z ośmiu szkół powiatu świdnickiego: I LO, II LO, IV LO w Świdnicy, ZS Ekonomicznych, ZS Mechanicznych, ZS Hotelarsko- Turystycznych w Świdnicy, ZS Centrum Kształcenia Rolniczego w Mokrzeszowie oraz ZS Budowlano-Elektrycznych w Świdnicy.

Zgodnie z regulaminem konkurs przebiegał w dwóch etapach. Pierwszy etap to test pisemny, zawierający zagadnienia z trzech działów: 1. Wiedza ogólna o państwach niemieckojęzycznych, 2. Szczegółowa znajomość zagadnień na temat powiatu Hesji 3. Zagadnienia leksykalne. Druga część to finał konkursu, w którym dziesięcioro laureatów przedstawiło prezentację multimedialną na temat: " Hessen- Land und Leute" w formie reklamy różnych walorów tego landu niemieckiego.

Uczniowie wykazali się wysokim poziomem wiedzy realioznawczej o krajach niemieckojęzycznych, chociaż zgodnie stwierdzili, iż test był bardzo trudny. Przyznali, że udział w konkursie to duże wyzwanie wymagające wielu przygotowań.
Spotkanie uświetniła obecność honorowych gości z powiatu partnerskiego w Niemczech: pana Otto Vock, członka rady powiatu Bergstrasse oraz pani Ewy Redemann, przedstawicielki biura promocji powiatu Bergstrasse. Ponadto swoją obecnością zaszczycili przedstawiciele powiatu świdnickiego: starosta Zygmunt Worsa, przewodniczący rady powiatu Władysław Gołębiowski, dyrektor biura promocji i współpracy z zagranicą Anna Borowska, pracownik biura promocji Monika Pasternak-Domagała. Zaproszeni goście z zainteresowaniem i zaangażowaniem uczestniczyli w imprezie i wyrazili duże uznanie dla uczestników i organizatorów konkursu.

Podczas imprezy była okazja do wielu rozmów nieformalnych podczas przerwy kawowej oraz lunchu przygotowanych przez uczniów ZSH-T pod kierunkiem nauczycieli przedmiotów zawodowych: S. Krzywdę, E. Rudownik.
Dzięki oprawie estetycznej i gastronomicznej konkursu, tradycyjnie udało nam się stworzyć niepowtarzalną atmosferę.
Organizatorkom tradycyjnie już udało się pozyskać licznych sponsorów. Dzięki temu laureaci otrzymali atrakcyjne nagrody: 3-dniowe wycieczki do powiatu partnerskiego Bergstraße na DNI HESJI w BENSHEIM , zaproszenia na kolacje dla dwojga do restauracji Zagłoba, karczmy Stary Młyn oraz restauracji Łaźnia , liczne nagrody książkowe oraz inne nagrody rzeczowe, takie jak: torby, albumy, smycze, kubki, długopisy itp. Ponadto wszyscy uczestnicy otrzymali niepowtarzalne dyplomy ufundowane przez Biuro promocji powiatu świdnickiego.

Sponsorami nagród byli: Starostwo Bergstraße, Starostwo Powiatowe w Świdnicy, Wydawnictwa: Pearson, Księgarnia Językowa Polanglo w Wałbrzychu, restauracja Łaźnia, restauracja Zagłoba, karczma Stary Młyn.
Organizatorami konkursu były nauczycielki języka niemieckiego ZSH-T: Beata Krzysztofik i Małgorzata Tomczyk.

Lista nagrodzonych w konkursie:

I miejsce: Viktoria Golińczak I LO Świdnica
II miejsce: Karolina Kowalska IV LO Świdnica
III miejsce: Katarzyna Gruba II LO Świdnica
IV miejsce: Aleksander Jaworski ZSB-E Świdnica
V miejsce: Jakub Buras ZSM Świdnica
VI miejsce: Adam Szpara ZSB-E Świdnica
VII miejsce: Monika Fitrzyk ZSE Świdnica
VIII miejsce: Daria Komar ZSH-T Świdnica
IX miejsce: Patryk Mikołajczyk ZSM Świdnica
X miejsce: Oskar Świeboda ZSM Świdnicy

Uczniowie nagrodzeni za prezentacje poza dziesiątką laureatów: