SZKOLENIE DLA RODZICÓW
OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH INTELEKTUALNIE

(24.03.2014)

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Świdnicy zaprasza rodziców osób z niepełnosprawnością intelektualną na bezpłatne szkolenie na temat seksualności osób z niepełnosprawnością intelektualną, które odbędzie się w dniu 24 kwietnia 2014 r. w auli Zespołu Szkół Specjalnych w Świdnicy, przy ul. Rotmistrza Witolda Pileckiego 3, w godz. od 16.00 - 18.30.

Temat związany z seksualnością osób niepełnosprawnych często stanowi w środowisku rodzinnym swoiste tabu. Uciekanie od tematyki płciowości osób niepełnosprawnych wynika nierzadko z braku wiedzy. Zadajemy sobie pytania: Jak rozwija się taka płciowość? Na ile różni się od rozwoju osoby sprawnej? Co jest naturalne, a co powinno zaniepokoić? I czy taką seksualność da się kontrolować? To wartościowe i istotne pytania. Trzeba przy tym pamiętać, że im większą i bardziej rzetelną wiedzę będzie miała osoba niepełnosprawna na temat swojej płciowości, tym bardziej będzie umiała ją kontrolować. Dlatego warto wspierać osoby niepełnosprawne intelektualnie w rozwoju ich płciowości.

Szkolenie poprowadzi dr Izabela Fornalik - pedagog specjalny, edukator seksualny.

Program szkolenia obejmuje zagadnienie dotyczące m. in.:

• rozwoju psychoseksualnego osób z niepełnosprawnością intelektualną w dzieciństwie
    i jego konsekwencji dla dalszego życia, rola rodzica we wspieraniu dojrzewającego syna
    i córki z niepełnosprawnością intelektualną (jak rozmawiać z dzieckiem o dojrzewaniu płciowym, jak uniknąć niewłaściwych reakcji dojrzewającego dziecka na przejawy dojrzewania płciowego),

• seksualności osób z niepełnosprawnością intelektualną w życiu dorosłym - o czym powinien wiedzieć rodzic,

• dylematów związanych z tworzeniem trwałych związków wśród osób z intelektualną niepełnosprawnością - aspekty prawne, rola rodzica,

• osób z niepełnosprawnością jako ofiar lub sprawców wykorzystywania seksualnego,

• współpracy z kadrą placówki, w której przebywa dziecko z niepełnosprawnością intelektualną - porady praktyczne,

• warunków skutecznej edukacji seksualnej osób z niepełnosprawności intelektualną.

Dla celów organizacyjnych prosimy o zgłaszanie swojego uczestnictwa. Zgłoszenia przyjmowane są do 14 kwietnia 2014 r., telefonicznie: - nr telefonu 74 8505110 lub mailowo: pcpr@pcpr.swidnica.pl

Szkolenie zaplanowane zostało w ramach realizacji Powiatowego programu działań na rzecz osób niepełnosprawnych w powiecie świdnickim na lata 2011-2016 i Programu ochrony zdrowia psychicznego mieszkańców powiatu świdnickiego na lata 2011-2015.

Małgorzata Chodyniecka
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie