Poetycko i „Z duchem czasu”
(07.03.2014)

XIII Regionalny Konkurs Recytatorski Placówek Specjalnych i Integracyjnych pod hasłem ”Z duchem czasu” odbył się 6 marca 2014 r. w Miejskim Domu Kultury w Świebodzicach. Tym razem miał on charakter szczególny, bowiem objęła go Honorowym Patronatem małżonka Burmistrza Świebodzic - Pani Teresa Kożuchowicz.

Imprezę zaszczycili swą obecnością znakomici goście: Wicestarosta Powiatu Świdnickiego - Alicja Synowska, Burmistrz Świebodzic - Bogdan Kożuchowicz wraz z Małżonką, Etatowy Członek Zarządu Powiatu – Sabina Cebula, Dyrektor Wydziału Oświaty - Stanisław Szelewa, Kierownik Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych - Pani Zofia Choińska, Radna Powiatu Świdnickiego - Daria Kurek, Dyrektorzy szkół i przedszkoli: Alicja Mokrzyńska, Teresa Jusiel, Katarzyna Gołąbek, Dyrektor MDK Świebodzice - Agnieszka Gielata.

Po oficjalnym otwarciu Konkursu przez Panią Dyrektor Powiatowego Zespołu Szkół Specjalnych w Świebodzicach - Ewę Jańczak w poetycki nastrój wprowadził publiczność pan Wiktor Wawrzkowicz, który zagrał przepiękny koncert fortepianowy. Młodzi artyści z niepełnosprawnością intelektualną przyjechali do naszego miasta z placówek specjalnych i integracyjnych całego regionu. Zaprezentowali wiersze związane tematycznie z rozwojem cywilizacji, nowoczesnymi postawami wobec świata. Nie zabrakło też w ich wystąpieniach refleksji na temat przeszłości, upływu czasu i radości życia. Jury w składzie: Irena Horbaczewska, Teresa Kożuchowicz, Teresa Jusiel wyłoniło zwycięzców poetyckich konfrontacji: Eryk Lewandowski i Patrycja Lewandowska, Paulina Nakarczuk, Ernesta Włodarczyk, Michał Wiśniewski, Marta Wajda, Danuta Pietrykowska, Szymon Zawionka. Specjalne nagrody zostały ufundowane prze Panią Teresę Kożuchowicz i jej małżonka. Otrzymali je Szymon Zawionka, Michał Hrycyszyn, Dawid Dusiński, Katarzyna Kłosowska. Po recytatorskich zmaganiach przyszedł czas na ucztę dla ciała. Wszystkie dzieciaki wzięły udział we wspólnym posiłku, w trakcie którego nie zabrakło słodkości i czasu na rozmowy oraz zawieranie nowych znajomości. Impreza przebiegała w niezwykle ciepłej atmosferze. Okazuje się, że słowo recytowane nie stanowi bariery dla wielu dzieci z niepełnosprawnością intelektualną. Odbyła się ona dzięki kreatywności członków Stowarzyszenia „Wypożyczalnia - Centrum”, którzy opracowali projekt - Integracyjne Spotkanie Poetyckie „Z duchem czasu” - sfinansowany przez Starostwo Powiatowe w Świdnicy. Ciepło i serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy pomogli w organizacji tego spotkania i nadali mu życzliwy charakter. Szczególne podziękowania Stowarzyszenie kieruje w stronę wszystkich sponsorów, nauczycieli Powiatowego Zespołu Szkół Specjalnych w Świebodzicach, Starostwa Powiatowego w Świdnicy, Burmistrza Bogdana Kożuchowicza i jego małżonki, Dyrektor Agnieszki Gielaty. Do zobaczenia za rok.

Młodzieżowy Dom Kultury w Świebodzicach