Humaniści ze strzegomskiego LO na warsztatach z Łukaszem Płoszajskim
(18.02.2014)

W czwartek (13.02.) w strzegomskim LO odbyła się inauguracja zajęć aktorskich i medialnych dla klas humanistycznych, które poprowadził Łukasz Płoszajski, znany z serialu "Pierwsza miłość" i "Hotel 52". Licealiści będą się spotykać regularnie na zajęciach z aktorem, ponieważ objął on patronat nad humanistami z LO.

Relacja licealistki Kasi Kurek:

"Tego dnia uczniowie klas humanistycznych (Ia, IIa, IIIa i IIIb) spotkali się w auli, aby wspólnie z aktorem miło spędzić 3 godziny, a ponadto zdobyć podstawową wiedzę z zakresu aktorstwa. Atmosfera całego spotkania była bardzo przyjazna, a w czasie przerwy czekały na nas pyszne ciasta i słone przekąski.

Podczas ponad trzygodzinnych warsztatów dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy, między innymi: jak sobie poradzić ze stresem przed ważnym wystąpieniem, co ubiór człowieka "mówi" o nim oraz jak wiele możemy wyczytać z gestów i mimiki twarzy osoby, której w ogóle nie znamy. Oprócz tego aktor zdradził nam, jak wyglądają przygotowania do spektakli oraz przedstawił kilka sposobów na poprawienie dykcji i wymowy.

Okazało się, że praca aktora wcale nie jest taka łatwa, jak mogłoby się wydawać i nawet najbardziej doświadczeni artyści przeżywają ogromny stres przed występem. Pan Łukasz opowiedział nam także o swoich licealnych czasach. Dowiedzieliśmy się, jakiej muzyki słuchał i jak spędzał wolny czas ze swoimi przyjaciółmi. Podpowiadał również tegorocznym maturzystom, co powinni zrobić, aby jak najlepiej przygotować się do prezentacji z języka polskiego.

Elementy wiedzy z zakresu retoryki i ruchu scenicznego okazały się cenną lekcją dla tegorocznych maturzystów, ale i dla uczniów, którzy z egzaminem maturalnym będą musieli się zmierzyć za rok lub za dwa lata. Chętnie wdawał się w dyskusję z uczniami i cierpliwie odpowiadał na wszystkie zadawane mu pytania. Mieliśmy wrażenie, że stoi przed nami nasz kolega, a nie osoba znana w całej Polsce. Jego podejście i sposób bycia natychmiast sprawiły, że poczuliśmy się pewnie i nie krępowaliśmy się wyrażać opinie na poruszane w czasie dyskusji tematy. O tym, że aktor jest przyjacielem młodzieży i potrafi znaleźć wspólny język z młodymi ludźmi przekonaliśmy się w listopadzie, podczas przedstawienia andrzejkowego, które przygotowaliśmy w naszej szkole.

Swoją postawą pan Łukasz udowodnił nam, że sukces nie zawsze zmienia człowieka w nieprzystępnego i zarozumiałego, a dzięki ciężkiej systematycznej pracy można zajść daleko. Myślę, że wszyscy licealiści byli zachwyceni tym, że mieli okazję porozmawiać w cztery oczy z profesjonalistą w dziedzinie gry aktorskiej i wynieśli ze spotkania i warsztatów wiele przydatnych rad i wskazówek, które na pewno wykorzystają w przyszłości".

Już 20.02. i 28.02. (od godz. 10.00 do 13.00) odbędą się warsztaty otwarte dla dzieci i młodzieży z miasta i gminy Strzegom, które poprowadzi Łukasz Płoszajski. Projekt jest współfinansowany w ramach Gminnego Programu Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii. Wstęp wolny. Zapraszamy!

Liceum Ogólnokształcące w Strzegomiu