Książę Wallenstein znowu w Świdnicy
(27.01.2014)

"Dzisiaj przybywam na Wasze zaproszenie, za które dziękuję, i obiecuję, że tym razem obędzie się bez plądrowania, rabunków i gwałtów". Tymi słowami powitał przybyłych gości Miroslav Knebort, który co roku wciela się w historyczną postać księcia Albrechta von Wallensteina, patrona i założyciela Miasta Jicin, partnera Powiatu Świdnickiego.

Liczna delegacja z Czech przybyła do Powiatu Świdnickiego w związku z organizacją konferencji inaugurującej projekt "Wallenstein rozwija kulturę czesko - polską", który współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska - Rzeczpospolita Polska 2007 - 2013 oraz z budżetu powiatu. Podczas konferencji zgromadzeni uczestnicy obejrzeli prezentacje na temat realizacji projektu "Wallenstein rozwija kulturę czesko - polską" oraz "Wędrówki Teatru Imaginarium szlakiem czeskich i polskich miast na obszarze wsparcia". Wykład zatytułowany "Pobyt Albrechta von Wallensteina w Świdnicy" przedstawił świdnicki historyk Sobiesław Nowotny. To już kolejny projekt, który będziemy realizować wspólnie z naszym czeskim partnerem z Jicina. Poprzedni projekt pod nazwą Brana do Pohadky - Wrota do Bajki zakończył się pełnym sukcesem. Jestem pewny, że także ten projekt, związany z osobą księcia Wallensteina również będzie cieszył się sporym zainteresowaniem mieszkańców po obu stronach granicy - mówił Starosta Świdnicki Zygmunt Worsa. Konferencja odbyła się w Centrum Informacji o Zabytkach UNESCO przy Kościele Pokoju w Świdnicy.