Strzegomscy licealiści na projekcie językowym w Berlinie, Lipsku i Magdeburgu
(18.12.2013)

W dniach 09.12. - 14.12. uczniowie LO uczestniczyli w drugiej części projektu polsko – niemieckiego. Projekt objął trzy miasta: Berlin, Lipsk i Magdeburg. Relację z wyjazdu przedstawia Anita Szweda z klasy II A.

„Nasza podróż była bardzo udaną przygodą, ponieważ zwiedziliśmy takie miasta jak Magdeburg, Lipsk i Berlin i to w okresie świątecznych dekoracji. Mieliśmy okazję zgłębienia historii tych miast oraz zwiedzania ciekawych miejsc. Pierwszego dnia, zaraz po naszym przyjeździe, nasi niemieccy przyjaciele przywitali nas w Norbertusgymnasium. Spędziliśmy razem dużo czasu, przeznaczając go na wspólne gry integracyjne, zwiedzanie miasta, zabawę, a nawet przygotowanie wspólnych kolacji w szkolnej stołówce. Dużym zaskoczeniem dla nas była niezwykle pouczająca wizyta w Gedenkstätte Moritzplatz für die Opfer politischer Gewaltherrschaft 1945–1989, gdzie mieliśmy sposobność zaznajomienia się z historią Niemieckiej Republiki Demokratycznej i metodami stosowanymi przez Ministerstwo Bezpieczeństwa Narodowego NRD (Ministerium für Staatssicherheit - Stasi), a także poznania losów osób osadzonych w więzieniu przy Moritzplatz.

Oprócz zajęć historycznych i językowych zwiedzaliśmy również, wraz ze swoimi niemieckimi przyjaciółmi, Berlin, Lipsk i Magdeburg. Niemieckie miasta zachwycały dekoracjami, a także specjalnymi marketami świątecznymi z setkami ozdób, upominków i drobiazgów.

Pożegnanie nie obeszło się bez łez i wspólnych zapewnień, że niebawem ponownie się spotkamy. Projekt był dla nas wspaniałym przeżyciem, który pozostanie w naszych sercach na długo”.

Liceum Ogólnokształcące w Strzegomiu