Spotkanie z kombatantami
(28.11.2013)

28 listopada, z inicjatywy Wicestarosty Świdnickiego Alicji Synowskiej i Starosty Zygmunta Worsy, odbyło się spotkanie z prezesami organizacji kombatanckich i żołnierskich z terenu miasta i Powiatu Świdnickiego. W spotkaniu udział wzięli: Tadeusz Łyżwa Prezes Światowego Związku Żołnierzy AK – koło w Świdnicy, Bogdan Zdrojewski Prezes Związku Inwalidów Wojennych i Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego, Zygmunt Zelek ze Związku Sybiraków, Kazimierz Mazij przedstawiciel Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, Tadeusz Bortnik Prezes Związku Byłych Żołnierzy Zawodowych i Oficerów Rezerwy Wojska Polskiego oraz Karol Liwirski Prezes Stowarzyszenia Miłośników Lwowa i Kresów Południowo - Wschodnich.

Na zaproszenie Wicestarosty na spotkanie przybyli także Przewodniczący Rady Powiatu Krzysztof Sołtys, Dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego Zbigniew Okarmus, Tadeusz Grabowski - społecznik i opiekun środowisk kombatanckich oraz Grzegorz Kloc Dyrektor Szpitala „Latawiec”. To pierwsze tego typu spotkanie, jednak z pewnością nie ostatnie. Zdajemy sobie sprawę z problemów, które dotykają środowisko naszych kombatantów. Chcielibyśmy wspólnie im zaradzić. Mamy nadzieję, że pomoc powiatu chociaż w części zaspokoi potrzeby osób zrzeszonych w stowarzyszeniach kombatanckich i żołnierskich, jesteśmy im to winni za ich ofiarną walkę o wolność i służbę Ojczyźnie – podsumowuje spotkanie Wicestarosta Alicja Synowska. Na spotkaniu głównym problemem, który poruszali kombatanci była kwestia ułatwień w dostępie do publicznej służby zdrowia oraz pomoc materialna dla najbardziej potrzebujących członków związków.

Piotr Dębek
Rzecznik Prasowy