Jak minęły dwa tygodnie praktyk zawodowych uczniów z Zespołu Szkół w Irlandii i w Niemczech ?
(19.11.2013)

W dniu 2 listopada 2013r uczniowie klas trzecich Technikum Ekonomicznego i Technikum Informatycznego wyjechali na praktyki zawodowe do Berlina i Cork. Tego dnia 14- osobowa grupa wraz z opiekunem panem Pawłem Durlikiem o godzinie 7 rano wyjechała do Berlina, zaś 15-osobowa grupy młodzieży pod opieką Pani Haliny Fitas wyruszyła o godzinie 14.30 na lotnisko wrocławskie. Lot samolotem, jak zwykle budził wiele emocji, gdyż dla większości był to pierwszy lot w życiu.

Jednak młodzież poradziła sobie znakomicie z nowym wyzwaniem, choć nie obyło się bez obaw odnośnie wagi bagaży. Lot  do Cork przebiegał bez problemu i okazał się wielką przyjemnością - na szczęście minął bez turbulencji. Na lotnisku w Cork młodzież powitali opiekunowie stażu z Partnership Europe ,następnie grupa ulega rozproszeniu, wszyscy rozjechali się do miejsca zakwaterowania. Grupę odbywającą staże w Berlinie po przyjeździe powitała , ku zaskoczeniu wszystkich, Polka- Pani Brygida Kołodziej- szefowa Hostelu. Cały poniedziałek młodzież uczestniczyła w zajęciach warsztatowych, poznawała sposób przemieszczania się do miejsca praktyk, uzyskiwała odpowiedzi na wszelkie nurtujące pytania. Najbardziej stresującym dniem był wtorek. Dla większości uczniów był to pierwszy „żywy” kontakt z językiem obcym. Niektórzy poszli tylko na „rozmowę kwalifikacyjną”, inni rozpoczęli swoją przygodę z praktyką , rzuceni od razu na głęboką wodę czyli udali się na swoje stanowiska pracy. W opinii koordynatorów stażu uczniowie znakomicie radzą sobie z językiem i wykonywaną pracą. Oczywiście zdarzają się sytuacje trudne , ale kilka pytań dodatkowych lub działania poglądowe rozwiązują problemy stażystów. W Berlinie uczniowie Zespołu Szkół odbywają praktyki w przedsiębiorstwie Nike E.V w szkole, a także w Welltops. W Irlandii młodzież zdobywa doświadczenie w pracy między innymi w Szkole Biznesu w Cork, BMW, hotelu Blue Haven w Kinsale, biurze Partnership Europe i innych mniejszych przedsiębiorstwach. Oprócz ciekawych doświadczeń na praktykach, a także wykorzystywania swoich umiejętności zdobytych w szkole, w weekendy wszyscy uczestniczą w turystyczno-krajoznawczych wycieczkach. I tak młodzież przebywająca w Irlandii zwiedziła już Cliffs of Moher, Zamek Bunratty w Limerick, miasto Galway i oczywiście samo Cork, a już w najbliższym czasie odwiedzą Dublin! Uczniowie odbywający staże w Niemczech zwiedzili główne zabytki Berlina, przed nimi wizyta w Ambasadzie Polski i u Burmistrza Miasta. Mimo wielu obaw przed tak długim wyjazdem, wszyscy uczestnicy praktyk zorganizowanych w ramach programu„ Podróż po doświadczenie – zagraniczne praktyki jako element przygotowania do kariery zawodowej” są zadowoleni, bardzo dobrze radzą sobie z porozumiewaniem się w języku obcym, a także zdobywają cenne doświadczenie zawodowe.
Zespół Szkół w Strzegomiu