Konferencja „Wyjść z Cienia” – podsumowanie
(04.11.2013)

Tematy ciekawe, ale zarazem trudne i kontrowersyjne poruszane były podczas wczorajszej II Powiatowej Konferencji „Wyjść z cienia” pod patronatem Alicji Synowskiej - Wicestarosty Świdnickiego. Ta konferencja wpisuje się w Powiatowy Program Zdrowia Psychicznego. Chcielibyśmy zainteresować i zaintrygować Państwa tematami, które często są bagatelizowane i ukrywane przed społecznością lokalną – mówiła Wicestarosta Alicja Synowska.

Radosnym rozpoczęciem konferencji było uroczyste wręczenie przez Zygmunta Worsę Starostę Świdnickiego i Alicję Synowską Wicestarostę Świdnickiego nagród, dla dzieci które wzięły udział w konkursie plastycznym pt. „Szczęśliwe chwile z moją rodziną”. Uczestnicy konferencji mogli zapoznać się ze zjawiskiem anoreksji, bulimii i kompulsywnego objadania się oraz zobaczyć świat oczami dziecka krzywdzonego. Podczas wykładu pt. „Jak wchodzimy w cień” poruszone zostały kwestie problemów w komunikowaniu się, które są czynnikiem sprzyjającym powstawaniu zaburzeń psychicznych, a pojawiając się na początku życia człowieka wypalają w nim największe piętno. Komunikacja jest bardzo ważnym czynnikiem naszego życia, czynnikiem, który może powodować wejście w cień, a także czynnikiem, który może pomóc wyjść z cienia – mówiła Stefania Raducka - Gazda psycholog kliniczny. To właśnie brak komunikacji pomiędzy dorosłym a dzieckiem może doprowadzić do poszukiwania przez dziecko obszaru, który może samo kontrolować, na który tylko ono ma wpływ. I znajduje – jedzenie. Zaburzenia w odżywianiu to śmiertelna pułapka – mówiła Dorota Werner psychoterapeuta i seksuolog. Te osoby chorują na głód miłości, zaszywają się w swojej niszy, mając świadomą potrzebę śmierci – kontynuowała. Zaburzenia w odżywianiu mogą być objawem krzywdzenia dziecka. Największą dziurę w głowie pozostawia na zawsze przemoc seksualna, o tym się nie zapomina. Uświadomienie sobie jak dziecko krzywdzone postrzega otaczający go świat wywołało u uczestników konferencji plątaninę uczuć: wzruszenie, przerażenie, smutek. Jest jednak nadzieja – mówi Dorota Werner - „... bo nawet zraniony anioł może znowu latać".

Małgorzata Chodyniecka
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie