Nowy projekt IV LO w Świdnicy
(06.11.2013)

Wybory do Parlamentu Europejskiego we wszystkich krajach członkowskich UE cieszą się mniejszym zainteresowaniem niż pozostałe wybory krajowe. W Polsce skala absencji wyborczej jest szczególnie wysoka. Taka sytuacja spowodowana jest między innymi brakiem wiedzy o Parlamencie Europejskim oraz o roli, jaką odgrywa. Realizowany przez Fundację Schumana projekt Spotkania z Parlamentem Europejskim ma ambicję zmienić tę sytuację, przyczyniając się do poszerzenia wiedzy na temat Parlamentu Europejskiego i wyborów decydujących o jego kształcie.

Uczestnikami projektu, w którym bierze udział Nasza Szkoła jest 16 społeczności lokalnych z całej Polski. Głównymi adresatami projektu są młodzi ludzie w wieku 17-22 lat, dla których wybory europejskie w 2014 roku będą pierwszymi wyborami, podczas których będą mogli zagłosować.

Na projekt Spotkania z Parlamentem Europejskim składają się między innymi symulacje wyborów do Parlamentu Europejskiego dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Zwieńczeniem projektu będzie finalna symulacja wyborów do Parlamentu Europejskiego w Warszawie, w maju 2014 roku, dla najaktywniejszych uczestników projektu oraz udział uczestników symulacji w Paradzie i Miasteczku Schumana.

Partnerzy projektu:

Włocławek

I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika

Żywiec

Projekt Spotkania z Parlamentem Europejskim dotyka szerokiego zakresu podstawy programowej. Dzieje się tak dzięki charakterowi działań odbywających się w projekcie oraz ze względu na szeroki obszar działalności Parlamentu Europejskiego, którego projekt dotyczy. Uczniowie, którzy wezmą udział w projekcie, zdobędą wiedzę na temat Parlamentu Europejskiego, jego roli oraz roli wyborów decydujących o jego kształcie. Zdobyte informacje będą musieli wykorzystać w praktyce podczas symulacji wyborów do Parlamentu Europejskiego. Nauka będzie odbywała się poprzez pracę w grupie, uczestnicy będą musieli współpracować z innymi, ale także wykazywać się inwencją i kreatywnością. Postawione przed młodzieżą zadania wspomagają takie umiejętności jak komunikowanie się, myślenie analityczne i logiczne, selekcja informacji czy współpraca. Projekt pogłębia świadomość obywatelską młodych ludzi oraz wyposaża ich w narzędzia, które pozwolą om na samodzielne poszerzanie wiedzy.

Projekt realizuje cele kształcenia ogólnego na III i IV etapie edukacyjnym, którymi są:

1. przyswojenie przez uczniów określonego zasobu wiadomości na temat faktów, zasad, teorii i praktyk;

2. zdobycie przez uczniów umiejętności wykorzystania posiadanych wiadomości podczas wykonywania zadań i rozwiązywania problemów;

3. kształtowanie u uczniów postaw warunkujących sprawne i odpowiedzialne funkcjonowanie we współczesnym świecie.

Projekt kształtuje takie umiejętności zapisane w podstawie programowej jak:

• czytanie – umiejętność rozumienia, wykorzystywania i refleksyjnego przetwarzania tekstów, w tym tekstów kultury, prowadząca do osiągnięcia własnych celów, rozwoju osobowego oraz aktywnego uczestnictwa w życiu społeczeństwa;

• myślenie naukowe – umiejętność wykorzystania wiedzy o charakterze naukowym do identyfikowania i rozwiązywania problemów, a także formułowania wniosków opartych na obserwacjach empirycznych dotyczących przyrody i społeczeństwa;

• umiejętność komunikowania się w języku ojczystym i w językach obcych, zarówno w mowie, jak i w piśmie;

• umiejętność sprawnego posługiwania się nowoczesnymi technologiami informacyjno-komunikacyjnymi;

• umiejętność wyszukiwania, selekcjonowania i krytycznej analizy informacji;

• umiejętność rozpoznawania własnych potrzeb edukacyjnych oraz uczenia się;

• umiejętność pracy zespołowej.

W IV Liceum Ogólnokształcącym im. Orląt Lwowskich symulacja wyborów do Parlamentu Europejskiego planowana jest na 15 stycznia 2014r.

IV Liceum Ogólnokształcące w Świdnicy