Powiatowa akcja „Nasze zdrowie”
(21.10.2013)

W sobotę, 19 października, w Galerii Świdnickiej, odbyła się prozdrowotna akcja „Nasze Zdrowie”. W ramach akcji wszyscy zainteresowanie mogli uzyskać bezpłatne porady dietetyka, zbadać poziom cukru i cholesterolu, zmierzyć ciśnienie tętnicze oraz poziom tlenku węgla w wydychanym powietrzu, zbadać wzrok, nauczyć samobadania piersi oraz nauczyć się podstaw udzielania pierwszej pomocy.

Chętni mogli również honorowo oddać krew. Dla najmłodszych Colgate – Palmolive zorganizował stanowisko do badania stanu zębów, Powiatowa Stacja Sanitarno- Epidemiologiczna w Świdnicy przeprowadzała konkursy z nagrodami, a NZOZ Marconi zorganizował stanowisko do badania wad postawy. Ciekawy wykład dla przybyłych pań przygotował specjalista ginekolog dr Zbigniew Wróbel pod tytułem „Nowe i ciekawe w ginekologii”.

Podczas ostatnich targów zdrowej żywności „Zdrowie ma smak” zauważyliśmy bardzo duże zainteresowanie bezpłatnymi badaniami i konsultacjami świdnickich lekarzy specjalistów. Wiemy od nich, że wielu świdniczan nie zdążyło skorzystać z ich porad, dlatego postanowiliśmy ponownie zorganizować podobną akcję. Jak widać i tym razem stanowiska są oblegane przez chcących skorzystać z darmowych porad i badań – mówi Alicja Synowska Wicestarosta Świdnicki.

Akcja rozpoczęła się o godzinie 12.00 jednak już dużo wcześniej przed przygotowanymi stanowiskami ustawiały się kolejki chętnych. Akurat byliśmy z mężem na zakupach, gdy zobaczyliśmy tłumy chętnych przy stanowiskach. Postanowiliśmy skorzystać z okazji i się przebadać. Ja skorzystałam z badania lekarza okulisty, mąż natomiast, z racji, że pali papierosy, poszedł na badania spirometryczne – mówi Pani Maria.

Powiat świdnicki postanowił wyjść z taką inicjatywą do mieszkańców Świdnicy i powiatu, gdyż wiemy, że długi czas oczekiwania na wizytę u specjalistów często zniechęca pacjentów do wizyty u lekarza. Takimi akcjami staramy się ułatwić kontakt mieszkańców z lekarzem – podsumowuje akcję Alicja Synowska. Władze powiatu zapowiadają, że to nie ostatnia podobna akcja.

Największa popularnością wśród mieszkańców powiatu świdnickiego cieszyły się: badania wad wzroku, z których skorzystało prawie 200 chętnych, pomiar pojemności płuc, który wykonano u 122 osób, przeglądy uzębienia u ponad 40 dzieci, zawartość tlenku węgla w wydychanym powietrzu u 39 palaczy oraz tradycyjnie badania poziomu cholesterolu, ciśnienia i cukru, z których skorzystało125 zainteresowanych.

Naszymi partnerami, którym serdecznie dziękujemy, a bez których nie dałoby się akcji przeprowadzić byli: SP ZOZ Świdnica, SP ZOZ Powiatowe Pogotowie Ratunkowe w Świdnicy, Colgate-Palmolive Poland, Zespół Usług Medycznych „Medyk” w Świdnicy, Powiatowa Stacja Sanitarno- Epidemiologiczna w Świdnicy, SP ZOZ Powiatowe Pogotowie Ratunkowe w Świdnicy, NZOZ „Marconi” w Świdnicy, Klub Honorowych Dawców Krwi „Kropla Życia” w Świdnicy oraz Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu, Media Expert, Naturhouse, Uzdrowisko Szczawno-Jedlina SA., Uzdrowisko Lądek- Długopole SA oraz Wojewódzki Ośrodek Koordynujący Programy Profilaktyczne we Wrocławiu. Organizatorami akcji był powiat świdnicki i Galeria Świdnicka.

Piotr Dębek
Rzecznik Prasowy