Wspomnienia Anny Frank do przeczytania w świebodzickim LO
(17.10.2013)

We wtorek  8.10.2013 o godz. 15.00 w LO w Świebodzicach odbyło się uroczyste otwarcie wystawy poświęconej Annie Frank. Wystawę tę zorganizowała fundacja ,,Dom Pokoju" z Wrocławia we współpracy z liceum. Na uroczystości byli obecni Burmistrz Miasta Świebodzice- Bogdan Kożuchowicz, radni UM oraz dyrektorzy świebodzickich szkół, a także dyrekcja, nauczyciele i uczniowie naszej szkoły.

Cały projekt poświęcony Annie Frank rozpoczął się w świebodzickim liceum w poniedziałek 7 października. Wybrani uczniowie z klas humanistycznych zostali przeszkoleni przez prezesa fundacji, Edwarda  Skubisza oraz koordynator projektu (absolwentkę LO) Annę Siemieniec, aby w charakterze przewodników oprowadzać uczniów świebodzickich szkół po wystawie do 18 października. Wystawa przedstawia historię żydowskiej dziewczynki, która mając trzynaście lat zaczęła pisać pamiętnik. Dzięki jego fragmentom możemy dowiedzieć się, jak traktowano Żydów w Europie, jak Anna z rodziną musiała uciekać, ukrywać się, by przeżyć.  Dziennik Anny Frank jest zapisem 3 lat tego dramatu- zbiorem obaw, nadziei i oczekiwań  nastoletniej dziewczynki. Jej los opisany w pamiętnikach uświadamia  nam przeżycia wielu milionów ofiar Holokaustu. Powoduje, że przestają one być dla nas anonimowe.

Weronika Tomczyk
Liceum Ogólnokształcące w Świdnicy