Projekt polsko - niemiecki w strzegomskim LO
(03.10.2013)

Nasza wymiana z młodzieżą z magdeburskiego Norbertus Gimnazjum jest kolejnym tego typu projektem, choć co roku biorą w nim udział inne grupy uczniów. W tym roku nasi goście z Niemiec przyjechali do Strzegomia już 16. września. Powitaliśmy ich serdecznie w progach naszej szkoły. Spotkaliśmy się w dużym gronie, liczącym ponad pięćdziesiąt osób.

W ciągu pierwszych dni projektu staraliśmy się przybliżyć gościom historię Strzegomia oraz pokazać im najciekawsze miejsca i obiekty naszego miasta. Zaprosiliśmy ich do naszych domów, dzięki czemu mieliśmy okazję bliżej się poznać. Spędziliśmy razem dużo czasu, przeznaczając go na wspólne gry integracyjne, zwiedzanie miasta, zabawę, a nawet przygotowanie tradycyjnych potraw. Miejscem naszych wspólnych działań była też aula liceum. Szkoła stała dla nas otworem niemal cały dzień. Choć pogoda w pierwszych dniach nam nie dopisywała, nie poddawaliśmy się. Dbali o nas nauczyciele z Niemiec i Polski. Następne dni projektu spędziliśmy we Wrocławiu. Wraz z naszymi nauczycielkami - Panią Agnieszką Soboń-Nowakowską i Panią Kamila Mazur - pokazaliśmy naszym niemieckim przyjaciołom i ich opiekunom stolicę Dolnego Śląska. Zamieszkaliśmy wszyscy w domu studenckim Akademii Wychowania Fizycznego. Czas przeznaczyliśmy głównie na wspólne zwiedzanie miasta. Dzięki udziałowi w grze terenowej, którą przygotowali dla nas nauczyciele, mieliśmy okazję bliżej poznać jego zabytki. Wyśmienicie bawiliśmy się w aquaparku. Dzięki tej wymianie mieliśmy przyjemność poznać nowych, wspaniałych ludzi. Pożegnanie nie obeszło się bez łez i wspólnych zapewnień, że wkrótce się spotkamy. Miejmy nadzieję, że nasze kontakty będą się wzmacniały i szczęśliwie spotkamy się w rodzinnym mieście naszych nowych znajomych. Drugą część projektu zaplanowano bowiem na grudzień. Do zobaczenia w Magdeburgu, Berlinie i Lipsku.

Liceum Ogólnokształcące w Strzegomiu
Anita Schweda z klasy II a