TRUDNE ROZMOWY W "KINIE NA SZPILKACH"
(27.09.2013)

Problem ochrony dziecka w trakcie separacji i rozwodu rodziców był tematem rozmowy podczas wczorajszego spotkania w "Kinie na szpilkach". W rozmowie uczestniczyli pracownicy Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Świdnicy: Pani Joanna Piechowicz - kierownik Zespołu ds. Pieczy Zastępczej i Pani Beata Oleksy - kierownik Ośrodka Interwencji Kryzysowej.

Troska o dzieci to motyw, który może skłonić do ratowania małżeństwa. Tymczasem świadomość negatywnych konsekwencji, jakie ponoszą w związku z rozstaniem rodziców dzieci, jest bardzo niska. Rozstanie rodziców, ich rozwód, wyprowadzenie się z domu mamy lub taty są dla każdego dziecka niezwykle bolesnym przeżyciem. Zwłaszcza wtedy, gdy z jego perspektywy wszystko wyglądało dobrze i było przekonane, że mama i tata będą zawsze razem. Podczas rozwodu dziecko jest świadkiem, a często uczestnikiem, wielu konfliktów naruszający jego poczucie bezpieczeństwa. Rodzice, skupieni na własnych problemach, zaangażowani w niezrozumiałe konflikty, najczęściej nie zdają sobie sprawy, jak silnie dziecko przeżywa wszystko, co się dzieje między nimi. To przede wszystkim rodzice mogą najlepiej pomóc dziecku przejść przez tę bolesną sytuację i ograniczyć strach, bunt, złość, żal czy poczucie winy. Szacunek do wrażliwości dziecka, liczenie się z jego potrzebami oraz większa wiedza rodziców o tym, co dzieje się z dziećmi podczas ich rozstania, sprawiają, że wiele cierpienia, stresu i krzywdy, których doświadczają dzieci podczas rozwodu, udaje się z powodzeniem uniknąć.

Pamiętajmy:
"Mężem lub żoną można przestać być.
Ojcem i matką jest się na zawsze".

Ze wsparcia oraz porad specjalistów można skorzystać w Ośrodku Interwencji Kryzysowej Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Świdnicy, ul. Wałbrzyska 15, Parter, pokój nr 12, Tel. 074/851-50-24, 074/851-50-25, fax 074/851-50-11.

Małgorzata Chodyniecka
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie