AKTUALNO列I

Konferencja na temat transportu kruszyw drogami powiatowymi
(27.09.2013)

26 wrze郾ia, na zaproszenie Starosty 安idnickiego Zygmunta Worsy oraz Etatowego Cz這nka Zarz康u Sabiny Cebuli, przybyli do 安idnicy starostowie z terenu Dolnego 奸御ka, przedstawiciele PKP PLK, PKP SA Oddzia we Wroc豉wiu oraz PKP CARGO, Policji, Inspekcji Transportu Drogowego oraz Instytutu Rozwoju Terytorialnego we Wroc豉wiu.

potkanie odby這 si w ramach pierwszej konferencji pod nazw „Problemy transportu kruszyw drogami powiatowymi oraz poruszania si po nich pojazd闚 wysokotona穎wych”. Problem zwi您any z transportem pojazd闚 wysokotona穎wych poruszaj帷ych si po drogach stanowi istotn uci捫liwo嗆, zar闚no dla zarz康c闚 dr鏬, mieszka鎍闚 a tak瞠 dla przedsi瑿iorc闚 – m闚i豉 na wst瘼ie Sabina Cebula Etatowy Cz這nek Zarz康. Zgromadzeni na konferencji uczestnicy zastanawiali si wsp鏊nie nad problemem zwi您anym z remontem i utrzymaniem dr鏬 lokalnych, zw豉szcza, 瞠 w perspektywie nadchodz帷ych funduszy unijnych. Musimy zastanowi si nad tym problemem, kt鏎y nie dotyczy przecie tylko powiatu 鈍idnickiego. Jedn z idei, kt鏎a mog豉by przynie嗆 popraw aktualnej sytuacji jest opracowanie Programu dotycz帷ego wyznaczenie korytarzy transportu drogowego. Dotyczy豚y on modernizacji (przebudowy) istniej帷ej sieci drogowej, dostosowanie do obowi您uj帷ych normatyw闚 oraz ewentualnej zmiany ich przebiegu. M鏬豚y r闚nie wskazywa wyb鏎 technologii przy remoncie/przebudowie drogi, kt鏎a b璠zie decydowa豉 o trwa這軼i inwestycji – m闚i Etatowy Cz這nek Zarz康u Sabina Cebula. Idea opracowania programu korytarzy drogowych pojawia豉 si jeszcze wielokrotnie podczas ca貫go spotkania. Te drogi, kt鏎e uda豚y si wskaza jako „korytarze transportu” musia造by by wykonane przynajmniej w kategorii KR3, pozosta貫 mog這by by wykonane ta雟z metod, co prze這篡這by si na liczb kilometr闚 odremontowanych dr鏬. Uczestnicy zgodzili si, 瞠 problem transportu wysokotona穎wego jest kwesti, kt鏎 powinny wsp鏊nie si zaj望 samorz康y powiatowe wraz z samorz康em wojew鏚ztwa przy wsparciu administracji centralnej. Dlatego na spotkaniu powo豉no robocz komisj, kt鏎a ma zaj望 si ustaleniem wsp鏊nego stanowiska powiat闚 dotkni皻ych tym problemem. Wnioski powsta貫 w czasie konferencji zosta skrupulatnie wypisane przez Dyr. Wydzia逝 Komunikacji i Transportu Starostwa Powiatowego Les豉wa Podg鏎skiego, Piotra Bizonia Inspektora w Wydziale Komunikacji 鈍idnickiego Starostwa, Marka Olesi雟kiego Dyrektora S逝瘺y Drogowej Powiatu 安idnickiego oraz Zbigniewa Zdebiaka Dyrektora Zarz康u Dr鏬 Powiatowych w Jaworze. Zdaj sobie spraw, 瞠 temat nie jest nowy i by wielokrotnie poruszany przez r騜ne gremia. Uwa瘸m, 瞠 obecnie warto wr鏂i do tematu u progu nowego okresu finansowania. Chcia豉bym aby okre郵ona grupa ludzi wypracowa豉 wsp鏊ne stanowisko, kt鏎e b璠ziemy mogli prezentowa podczas rozm闚 i negocjacji z przedstawicielami w豉dz wojew鏚zkich i centralnych ale tak瞠 przy wsp馧pracy z przedsi瑿iorcami oraz kierownictwem sp馧ek wchodz帷ych w sk豉d PKP. Na pewno r闚nie zwr鏂imy si do sejmowej Komisji Infrastruktury, kt鏎a w marcu 2009 r. debatowa豉 w tej sprawie w Ksi捫u – podsumowuje spotkanie Sabina Cebula.

|  do g鏎y  |