Obchody ku pamięci ofiar obozu pracy przymusowej w Rusku
(24.09.2013)

W niedzielę 22.09.2013 w Rusku (Gmina Strzegom) odbyły się uroczystości  upamiętniające więzionych w latach 1948 – 1958 w tamtejszym obozie pracy przymusowej więźniów politycznych. Uroczystości odbywały się w związku z jubileuszem X - lecia spotkań religijno – patriotycznych.

Podczas uroczystości odsłonięto granitowy postument autorstwa Jerzego Zyska, który upamiętniać ma katorżniczą pracę ofiar stalinowskich represji. Szczególnym gościem na obchodach był były więzień obozu w Rusku Tadeusz Mróz, który podzielił się ze zgromadzonymi bolesnymi wspomnieniami. Oprócz władz gminy, parlamentarzystów, młodzieży, kombatantów i duchowieństwa w uroczystościach wzięli udział przedstawiciele powiatu świdnickiego w osobach: Etatowy Członek Zarządu Powiatu Sabina Cebula, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Marek Zywer oraz Radny Powiatu Świdnickiego Kazimierz Chajduga. Tradycyjnie w obchodach brali udział uczniowie z IV Liceum Ogólnokształcących w Świdnicy im. Orląt Lwowskich (popularnej mundurówki), którzy wspomagali organizacje kombatanckie podczas uroczystości w kościele i pod pomnikiem.

zdjęcia: www.strzegom.pl

Piotr Dębek