"DZIEŃ RODZINY"
(11.07.2013)

Rodzinne spędzanie czasu połączone z obchodami Dnia Rodzicielstwa Zastępczego to motyw przewodni festynu pod nazwą "Dzień Rodziny", który odbył się 6 lipca br. w Witoszowie Dolnym. Organizatorami imprezy było Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Świdnicy i Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Świdnicy wraz z Zespołem Interdyscyplinarnym oraz Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Świdnicy.

Najważniejszymi gośćmi były tego dnia dzieci i młodzież oraz rodziny zastępcze powiatu świdnickiego i partnerskiego powiatu kartuskiego. Festyn uświetnili swoją obecnością: Pani Agnieszka Kołacz-Leszczyńska - Poseł na Sejm RP, Pan Stanisław Jurcewicz - Senator RP, Pan Wiesław Kilian - Senator RP oraz Pani Elżbieta Gaszyńska - Radna Sejmiku Dolnośląskiego. Wśród gości znaleźli się także: Pan Zygmunt Worsa - Starosta Powiatu Świdnickiego, Pani Alicja Synowska - Wicestarosta Powiatu Świdnickiego, Pani Sabina Cebula - Etatowy Członek Zarządu Powiatu Świdnickiego, Pani Regina Adamska - Przewodnicząca Rady Gminy Świdnica, Pani Jadwiga Generowicz - Sekretarz Urzędu Gminy w Świdnicy, Radni Powiatu Świdnickiego i Gminy Świdnica, przedstawiciele jednostek organizacyjnych powiatu i gminy oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych. Na wszystkich przybyłych czekało wiele atrakcji. Zabawę rozpoczął pokaz sekcji akrobatycznej dzieci z Pszenna Gminnego Ludowego Klubu Sportowego. Każdy z uczestników festynu mógł wybrać coś dla siebie. Na hali sportowej rozegrał się mecz finałowy piłki siatkowej drużyn Krzczonowa i Witoszowa Dolnego pod hasłem "Przemocy mówimy nie! My gramy fair play" zorganizowany przez Zespół Interdyscyplinarny GOPS w Świdnicy w ramach działań profilaktycznych. To sport i jego uprawianie uczy zdrowej rywalizacji, wzajemnej pomocy, pracy i aktywnego spędzania czasu. Najbardziej zainteresowani pozostali na hali sportowej i kibicowali drużynom. Wygrała drużyna z Krzczonowa, której serdecznie gratulujemy.

Równolegle na placu przed halą sportową można było wziąć udział w warsztatach robienia biżuterii lub konkursie plastycznym o wdzięcznym temacie "Moje wymarzone wakacje" oraz oddać się w ręce Pań malarek i dzięki kolorom lata ucharakteryzować swoją twarz. Po zakończonym meczu na hali rozpoczął się turniej sportowy prowadzony przez ekipę Pana Leszka Noworóla reprezentującą Powiatowe Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych w Świdnicy. Za udział w konkurencjach sportowych można było otrzymać liczne nagrody i upominki. Nagrody w konkursie plastycznym w postaci gier planszowych ufundowała Pani Poseł na Sejm RP - Agnieszka Kołacz-Leszczyńska. Na placu przed halą odbyły się pokazy działań służb mundurowych. Wielką atrakcją dla dzieci i młodzieży był pokaz przygotowany przez Funkcjonariuszy Służby Więziennej Aresztu Śledczego w Świdnicy, który przybliżył sposoby ochrony konwoju, działania grupy uderzeniowej oraz techniki interwencji i samoobrony. Po pokazie każdy mógł z bliska obejrzeć pojazd operacyjno - konwojowy służby więziennej a dla urzeczywistnienia wrażeń pozwolić zakuć się w kajdanki. Nie lada atrakcją była również możliwość obejrzenia wyposażenia wozu strażackiego Ochotniczej Straży Pożarnej z Witoszowa Dolnego. Strażacy dali także pokaz możliwości rakietek wodnych dzięki czemu można było ostudzić emocje tego dnia. Przybyli na festyn funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy przypominali nam o akcji "Bezpieczne wakacje". Każdy mógł skorzystać z ich porad by ten wesoły czas upłynął nam na zabawie i wypoczynku. Duże zainteresowanie wśród najmłodszych wywołał Komisarz Lew - maskotka dolnośląskiej policji. Fotka z tym milusim kociakiem - bezcenna. Przybyłym na imprezę zapewniono również poczęstunek w postaci pysznego domowego ciasta, słodziutkich naleśników, pożywnego bigosu, kolorowych kanapek i napojów chłodzących.

Za pomoc i współpracę przy zorganizowaniu festynu serdecznie dziękujemy:

• ekipie Powiatowego Zrzeszenia Ludowych Zespołów Sportowych w Świdnicy,

• funkcjonariuszom Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy,

• funkcjonariuszom Aresztu Śledczego w Świdnicy,

• funkcjonariuszom Ochotniczej Straży Pożarnej w Witoszowie Dolnym,

• NZOZ Caritas Diecezji Świdnickiej.

Pragniemy bardzo serdecznie podziękować wszystkim sponsorom, których ofiarność przyczyniła się do zorganizowania "Dnia Rodziny". Znalazło się wiele osób, które wsparły finansowo lub w formie rzeczowej nasze przedsięwzięcie. Wszystkim z całego serca dziękujemy w imieniu własny oraz w imieniu uczestników ze szczególnym uwzględnieniem dzieci. Sponsorami, dzięki którym na twarzach dzieci pojawiły się uśmiechy są:

• firma FRANC TEXTIL,

• Polska Ceramika Ogniotrwała "Żarów",