Licealiści wyruszyli na Ukrainę ratować polskie cmentarze
(10.07.2013)

Strzegomscy licealiści od dwóch lat uczestniczą w projekcie "Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia", którego idea związana jest z porządkowaniem zarośniętych, zapomnianych i zaniedbanych polskich cmentarzy znajdujących się na Kresach. W środę (03.07.2013) o godz. 19.00 przed gmachem TVP 3 nastąpiła odprawa wszystkich uczestników biorących udział w projekcie. Wśród kilkudziesięciu szkół z Dolnego Śląska nie mogło zabraknąć uczniów ze strzegomskiego LO.

Licealiści wraz z nauczycielkami: Beatą Suwart - Orzechowską, Aleksandrą Szyrner, dyr. Tomaszem Marczakiem, a także burmistrzem Strzegomia Zbigniewem Suchytą uczestniczyli w oficjalnej uroczystości, która odbyła się pod patronatem prezesa TVP 3 oraz marszałka województwa. "Jestem z was bardzo dumny, że poświęcacie swój wolny czas, aby radować pamięć o naszych przodkach" - dodał marszałek Rafał Jurkowlaniec. Dla młodych licealistów to niezwykła przygoda, ponieważ przed nimi nie tylko 10 dni ciężkiej pracy na cmentarzu w Drohobyczu, ale także okazja do poznania polskiej historii miasta, w którym urodził się i tworzył Bruno Schulz. "Dziękujemy sponsorom i ludziom dobrej woli, którzy wsparli nasz wyjazd. Postaramy się spłacić ten dług naszą pracą na zapomnianych mogiłach Polaków" - dodają licealiści.

Liceum Ogólnokształcące w Strzegomiu