Laureaci konkursu w Bergstraße
(27.06.2013)

W dniach 17-21 czerwca z partnerską wizytą w Powiecie Bergstraße przebywała 5 osobowa grupa laureatów XI Powiatowego Konkursu J. Niemieckiego i Wiedzy o Krajach Niemieckojęzycznych w składzie: Joanna Jęczmień z I LO w Świdnicy, Adrianna Niedźwiecka z II LO w Świdnicy, Karolina Kowalska z IV LO w Świdnicy, Kornelia Kiepura z I LO w Świdnicy, Karolina Lipińska z IV LO w Świdnicy wraz z opiekunem Beatą Krzysztofik reprezentującą Zespół Szkół Hotelarsko- Turystycznych w Świdnicy.

Uczestnicy pobytu wzięli udział w oficjalnym spotkaniu ze Starostą Matthiasem Wilkesem, podczas którego rozmawiano o znaczeniu gospodarczym i kulturalnym regionu Rhein-Neckar-Pfalz oraz wrażeniach, jakie wywarł na gościach Powiat Bergstraße. W ramach wizyty udało się zrealizować program, podczas którego uczestnicy zwiedzili stolicę powiatu Heppenheim, miasto Heidelberg wraz z historyczną Biblioteką Uniwersytecką, wpisany na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO-Klasztor w Lorsch oraz należący do obszarów Natura 2000 rezerwat Felsenmeer w Lautertal Odenwald. XI Powiatowy Konkurs J. Niemieckiego i Wiedzy o Krajach Niemieckojęzycznych odbył się 20. lutego 2013 w Zespole Szkół Hotelarsko-Turystycznych w Świdnicy. Z uwagi na fakt, iż w roku 2013 Powiat Partnerski Bergstraße obchodzi 75 lecie swojego powstania, konkurs został objęty honorowym patronatem Starostów Matthiasa Wilkesa oraz Zygmunta Worsy.

Część teoretyczna konkursu została poświęcona zagadnieniom z zakresu wiedzy realioznawczej o powiecie Bergstraße. Finałem konkursu było przedstawienie prezentacji multimedialnej, w której nacisk został położony na zareklamowanie jednej z wybranych przez uczniów atrakcji turystycznych regionu. Pięciu finalistów konkursu zostało zaproszonych przez Starostę Matthiasa Wilkesa do wzięcia udziału w wizycie w Powiecie Bergstraße.

Monika Pasternak-Domagała