Zespół Szkół w Strzegomiu w projekcie Strefa Młodzieży realizowanym przez Szkołę Wyższą Psychologii Społecznej we Wrocławiu
(11.06.2013)

W roku szkolnym 2012/2013 Zespół Szkół w Strzegomiu realizował projekt Strefa Młodzieży skierowany do uczniów, nauczycieli oraz rodziców, a prowadzony przez psychologów Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej we Wrocławiu. W ramach projektu uczniowie szkoły mieli możliwość uczestnictwa w comiesięcznych warsztatach psychologicznych, dotyczących trudnych tematów związanych z wiekiem dorastania.

Warsztaty prowadzili psychologowie Małgorzata Ohme i Michał Pozdał. Prowadzący pomagali młodzieży znaleźć odpowiedź na trudne pytania wieku dorastania: Samobójstwo – czy to krzyk rozpaczy? Czy zakochanie to już miłość? Jak dobieramy się w pary? Jakie role pełnimy w związku? Czy komunikacja z partnerem jest ważna? Od bliskości do intymności? Dlaczego zdradzamy? Jak się zabezpieczyć? Zainteresowanie uczniów Zespołu Szkół było duże, młodzież z warsztatu na warsztat coraz chętniej uczestniczyła w projekcie i z zaangażowaniem oraz zainteresowaniem szukała odpowiedzi na postawiony problem. Uczestnictwo w projekcie dało uczniom możliwość wyjścia poza granicę przeciętności, samodoskonalenia, kształtowania kreatywności i przedsiębiorczości. W drugim semestrze roku szkolnego odbyły się warsztaty dla maturzystów „Matura bez stresu”, które pozwoliły młodzieży przećwiczyć umiejętności opanowania stresu, autoprezentacji i efektywnego uczenia się, co wpłynęło niewątpliwie na właściwe przygotowanie się do tego najważniejszego egzaminu. 14 stycznia 2013 r. natomiast odbyły się warsztaty dla nauczycieli i rodziców. Spotkania te poprowadziła mediatorka i trenerka umiejętności mediacyjnych, Pani Manuela Pliżga –Jonarska. Tematem spotkania z nauczycielami były „ Mediacje – idea i możliwości zastosowania w szkole”. Natomiast warsztaty dla rodziców „Jak dogadać się z nastolatkiem” dotyczyły rodziców, którzy:

• chcieli zrozumieć z czego wynikają konflikty z ich nastoletnimi dziećmi,
  • jak się porozumieć i w jaki sposób pokojowy podejmować decyzje w rodzinie,
  • jak zadbać o swój spokój psychiczny i pozbyć się stresu w konfrontacji z nastolatkiem,
  • jak pokazać dziecku nasze prawdziwe uczucia i intencje, zadbać o wzajemne zrozumienie,
  • jak słuchać, by zrozumieć nastolatka i mówić by zostać wysłuchanym,
  • gdzie uzyskać wsparcie w rozwiązywaniu konfliktów rodzinnych z nastolatkiem.

Z ogromnym żalem młodzież Zespołu Szkół zakończyła udział w projekcie?

Mam ogromną nadzieję, że wiedza i informacje zdobyte podczas tych spotkań przełożą się na podejmowane decyzje w życiu uczniów, którzy z dużą aktywnością i wytrwałością przeszli przez cały cykl spotkań. Chciałabym również, aby kreowali oni środowisko rówieśnicze, przekazując rzetelna wiedzę zdobytą podczas warsztatów.

pedagog szkolny
Monika Kozłowska