Bezpłatne badania pod kątem chorób nerek
(31.05.2013)

Mieszkańcy powiatu świdnickiego, którzy ukończyli 60 lat, będą mieli okazję za darmo przebadać się pod kątem chorób nerek. W niedzielę, 9 czerwca 2013, w ramach ogólnopolskiej kampanii NEFROTEST, wykwalifikowany personel Centrum Dializ Fresenius w Świdnicy (ul. Leśna 27-29) przeprowadzi testy krwi wcześniej zarejestrowanym osobom.

Warunkiem uczestnictwa w bezpłatnych badaniach krwi podczas świdnickiego NEFROTESTU jest wcześniejsza rejestracja. Zapisy prowadzone będą 4 i 5 czerwca w godz. 10:00-15:00, pod dwoma numerami telefonów: 515 656 848 i 515 656 858 (przy rejestracji wymagany będzie numer PESEL). Organizatorzy zamierzają przebadać 400 osób. Choroby nerek dotykają co najmniej 4 milionów Polaków. Ponieważ początkowo najczęściej nie dają wyraźnych objawów - większość osób nie wie, że jest chora. Nieleczone schorzenia nefrologiczne mogą prowadzić do przewlekłej niewydolności nerek - a ta nawet do śmierci. Wykryte we wczesnym etapie często można wyleczyć albo powstrzymać ich rozwój na wiele lat.

Patronat nad świdnickim Nefrotestem objął Starosta Świdnicki- Zygmunt Worsa. Badania są częścią ogólnopolskiej kampanii informacyjnej "Nefrotest", której organizatorem jest Nefron Sekcja Nefrologiczna Izby Gospodarczej Medycyna Polska, zrzeszająca większość polskich stacji dializ.

Adriana Lisowska
Biuro ds. Europejskich i Promocji Powiatu