Uroczystości w Muzeum Gross – Rosen
(22.04.2013)

19 kwietnia w Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy odbyły się uroczystości z okazji 30- lecia muzeum. W uroczystościach uczestniczyli byli więźniowie, przedstawiciele władz państwowych, samorządowych oraz organizacji pozarządowych.

Podczas uroczystości oddano hołd tysiącom pomordowany KL Gross – Rosen. Uroczystości rozpoczęły się od okolicznościowego przemówienia dyrektora placówki, podczas którego przypominał on historię obozu oraz omówił 30 lat działalności placówki. Po oficjalnych uroczystościach zaproszeni gości obejrzeli projekcję multimedialną „Kamienne Piekło KL Gross-Rosen I i II” oraz zwiedzili jubileuszową wystawę. Takie miejsca jak Muzeum Gross – Rosen to niezwykle ważne pomniki pamięci, które oprócz wartości historycznych pełnią także funkcję edukacyjną – powiedziała Sabina Cebula w krótkim przemówieniu. W uroczystościach powiat świdnicki reprezentowali Starosta Świdnicki Zygmunt Worsa oraz Etatowy Członek Zarządu Sabina Cebula, którzy zapalili znicze pod pomnikiem.

Piotr Dębek
Biuro ds. Europejskich i Promocji Powiatu