Najlepszy germanista z III LO
(27.03.2013)

W dniu 26 marca 2013 odbyły się we Wrocławiu finały regionalne XIII edycji konkursu językowego "Pokaż nam język" organizowanego przez Wyższą Szkołę Bankową. Temat tegorocznych zmagań brzmi: "Społeczeństwo globalne - komunikacja bez granic".

O prestiżu konkursu, świadczy najlepiej fakt, że w tegorocznej edycji uczestniczyło 16 495 tysięcy uczniów z 632 szkół na terenie całej Polski. Do półfinału zakwalifikowało się około 250 uczniów z Dolnego Śląska, Opolszczyzny i Ziemi Lubuskiej. Uczestnicy finałów regionalnych zmagali się z językiem angielskim, niemieckim i po raz pierwszy w tym roku hiszpańskim.

Do finałów regionalnych zakwalifikowało się aż 6 uczniów z III LO w Świdnicy:

• Język niemiecki: Dawid Kielka 3E, Claudia Krzyżak 2E, Małgorzata Schanne 3 B
  • Język angielski: Kacper Gajda 3E, Weronika Chrąchol 2E, Piotr Kotowski 2E

Uczestnicy mieli za zadanie rozwiązać test leksykalno- gramatyczny, a także, piątka najlepszych z każdego języka, zmierzyć się w debacie w języku obcym na następujące debaty:

1. Dzięki Internetowi tworzymy globalne społeczeństwo. Czy naprawdę?
  2. Telefon komórkowy w kieszeni czyli pełna gotowość do komunikacji - to wolność czy jej ograniczenie?
  3. Znajomość języka obcego gwarantem efektywnej komunikacji? A co z kompetencją międzykulturową?

Po niezwykle zaciętej walce na argumenty, okazało się, że bezkonkurencyjny w kategorii języka niemieckiego okazał się zdobywając I miejsce uczeń III LO w Świdnicy Dawid Kielka. Opiekunem Dawida jest Adrian Gnilka. Dawid reprezentować będzie Dolny Śląsk na finale krajowym, który odbędzie się w kwietniu.

III Liceum Ogólnokształcące w Świdnicy