Poradzieckie pamiątki w Kasprowiczu
(14.02.2013)

Obecny budynek I LO im. Jana Kasprowicza ma już ponad 100 lat… ma swoją długą historię i swoje tajemnice. Przypomnijmy: miasto Świdnica wybudowało budynek w 1912 r. z przeznaczeniem na żeńską szkołę średnią. W czasie II wojny wykwaterowano stąd uczniów i Niemcy urządzili szpital wojskowy.

Tuż po wojnie obiekt przy ul. Pionierów 30 zajęli Rosjanie na „dom oficera” i zajmowali go aż do 1991 r. W ostatnich dniach budynek odsłonił swoją kolejną „tajemnicę”. W piwnicach szkoły znaleziono komplet dobrze zachowanych plakatów propagandowych z lat 80. XX wieku. Przede wszystkim wymierzonych przeciwko USA, NATO, przeciwko programowi „gwiezdnych wojen” Ronalda Reagana. W zbiorze znajdują się także fotoreportaże z „życia” radzieckiej armii i sowieckiej partii komunistycznej. Warto przejrzeć… bo z tych poradzieckich pamiątek zerka w naszą stronę wcale nie tak odległa historia.

I Liceum Ogólnokształcące w Świdnicy

Foto M. Żabrowski