Wigilia z tysiącem pierogów w strzegomskim LO
(27.12.2012)

Świętami zapachniało w strzegomskim liceum już kilkanaście dni przed Wigilią. Na parterze od wielu dni witała wszystkich okazała choinka, dwa wesołe Mikołaje i przepiękny podwieszany stoik z gronami mieniących się bombek i tradycyjną podłaźniczką. Sale lekcyjne błyszczały dzięki pomysłowym wystrojom. W szkole zorganizowano kiermasze świąteczne.

Zaangażowani w nie uczniowie wykazali się talentem plastycznym i zdolnościami manualnymi. Przynosili też domowe wypieki. Jednak najważniejszym dniem okazał się 21. grudnia. Zgodnie z coroczną tradycją w auli Zespołu Szkół Ogólnokształcących odbyła się szkolna Wigilia z tysiącem pierogów przygotowanych przez panią Bożenkę i panie z obsługi. Jest to jeden z piękniejszych dni roku szkolnego. Uroczystości całej społeczności szkolnej poprzedziły spotkania klas z wychowawcami. Natomiast o godz. 10.00 wszyscy uczniowie, nauczyciele i dyrekcja szkoły spotkali się, by razem przeżywać te przedświąteczne chwile. Nie zabrakło też gości. Tego dnia liceum odwiedzili i najlepsze życzenia dla wszystkich przywieźli: Burmistrz Strzegomia - pan Zbigniew Suchyta, Starosta Świdnicki - pan Zygmunt Worsa, etatowy członek Zarządu Powiatu Świdnickiego - pani Sabina Cebula, dyrektor Wydziału Oświaty Starostwa Powiatowego w Świdnicy - pan Stanisław Szelewa, Rzecznik Prasowy UM w Strzegomiu - pani Grażyna Kuczer oraz przewodnicząca Rady Rodziców strzegomskiego LO - pani Dorota Sobol. Przy uroczyście nakrytym stole, nastrojowych świecach i Betlejemskiej Szopce wszyscy zebrani wysłuchali świątecznego montażu słono-muzycznego, przygotowanego przez uczniów klasy IIc, pod kierunkiem wychowawczyni - pani Sylwii Łuszczki oraz opiekunki szkolnego zespołu muzycznego LOaded - pani Agnieszki Rut. Obejrzeli również żartobliwy film, nagrany przez klasę IIc w celu odnalezienia odpowiedzi na typowo świąteczne zagadki, związane ze św. Mikołajem i tradycjami Bożego Narodzenia. Dla wielu bohaterów nagranie to było okazją do złożenia świątecznych życzeń całej społeczności szkolnej. Następnie katecheta - pan Jacek Fornal odczytał fragment Nowego Testamentu (Ewangelii św. Łukasza) poświęcony narodzinom Jezusa Chrystusa, a ksiądz Tomasz Gwizdek zaintonował modlitwę. Podczas spotkania rozdano także nagrody rzeczowe i słodycze laureatom X Szkolnego Konkursu Twórczości Bożonarodzeniowej w kategoriach: "Świąteczny wystrój klasy" oraz "Świąteczne ozdoby". W imieniu organizatorki konkursu - pani Katarzyny Tomczyk-Sulimy - dyrektor liceum wręczył również dyplomy uznania dla wolontariuszy zaangażowanych w organizację tegorocznego konkursu oraz świątecznego kiermaszu. Zebrane dzięki tej akcji pieniądze zasilą konto Salezjańskiego Ośrodka Misyjnego w Afryce, odpowiedzialnego za "Adopcję na odległość". Ostatnią część spotkania przeznaczono na świąteczne życzenia. Dyr. Tomasz Marczak zaprosił również wszystkich do wigilijnego stołu, na którym królowały - jak co roku - ulubione pierogi z serem oraz świąteczne pierogi z kapustą i grzybami, a ponadto jabłka, suszone owoce i polski kompot. Najwięcej czasu wszyscy poświęcili na przełamanie się opłatkiem i złożenie sobie życzeń. To najbardziej wzruszające chwile spotkania. Warto dodać, ze szkołę odwiedzili tego dnia absolwenci, nie tylko z ostatniego rocznika. Był czas na uśmiech, serdeczne uściski, na łzy, na słowo "przepraszam" oraz na słowa: "obiecuję" i "dziękuję".

Liceum Ogólnokształcące w Strzegomiu