Spotkanie z „Panem Tadeuszem”
(20.12.2012)

Trzynasta już edycja Gali Bożonarodzeniowej Zespołu Szkół Hotelarsko-Turystycznych im. Tony Halika w Świdnicy odbyła się 18 grudnia 2012 r. Rosół królewski z pulpetami, sarnina w winnym sosie, pasztety, imbirowe śledzie, pierniczki i oczywiście kawa ze śmietanką.

To tylko kilka potraw z bogatego menu, przygotowanego przez uczniów Zespołu Szkół Hotelarsko-Turystycznych w Świdnicy na Galę Bożonarodzeniową. Młodzi kucharze pod okiem opiekunów, Joanny Dudy, Sebastiana Krzywdy, Ewy Rudownik i Emilii Młynarczuk inspiracji tym razem szukali u Adama Mickiewicza. Goście, wśród których byli biskup pomocniczy Adam Bałabuch, starosta Zygmunt Worsa, Sabina Cebula z zarządu powiatu i niemal wszyscy dyrektorzy szkół ponadgimnazjalnych oraz wielu przyjaciół szkoły, nie kryli zachwytu dla pomysłowości i kunsztu wykonania. Atmosferę staropolskiego dworu podkreślały stroje uczniów współprowadzących ucztę, Kingi Kiliszewskiej i Przemysława Dłutkowskiego, a także fragmenty z „Pana Tadeusza”, czytane ze swadą przez wspomnianego już Przemka i Feliksa Rodziewicza. Historię Gal Bożonarodzeniowych, organizowanych od trzynastu lat przez Zespół Szkół Hotelarsko-Turystycznych przedstawił pan Sebastian Krzywda podkreślając, że wydarzenie to co roku odbywa sie pod innym hasłem. Kilka słów wygłosił również biskup pomocniczy diecezji świdnickiej Adam Bałabuch. Przypomniał on wszystkim zgromadzonym, że zbliżające się święta w swojej istocie są przede wszystkim Świętami Narodzenia Pańskiego.

Projekt od początku miał wzbogacić program edukacyjny szkoły. Takie działania zachęcają naszych uczniów do poszukiwań, do odkrywania nowych smaków i czerpania z historii czy doświadczeń innych krajów czy regionów. Były Gale z potrawami francuskimi, niemieckimi, ukraińskimi. Nie zbrakło spotkań z kuchnią góralską, a nawet domowych przepisów samorządowców. Wielokrotnie Gale wędrowały poza szkołę – do świdnickich hoteli, siedziby Fundacji Krzyżowa, na Węgry czy do Berlina. Galę uroczyście otworzyła pani dyrektor Aldona Liszka, zapraszając wszystkich gości do degustowania potraw. Spotkanie z „Panem Tadeuszem” miało swój finał w pobliskiej Galerii Świdnickiej, gdzie o 15:00 rozpoczął się Festiwal Aranżacji Stołów Bożonarodzeniowych. W szranki stanęło 11 dwuosobowych drużyn z Zespołu Szkół Hotelarsko-Turystycznych. O wynikach rozstrzygnęło głosowanie widzów, którzy przy okazji mogli spróbować wspaniałego staropolskiego bigosu według przepisu z „Pana Tadeusza”.

I miejsce, stół nr 8, Dominika Wołk-Łaniewska i Olga Ryl
II miejsce, stół nr 5, Kornelia Krakowiak i Aleksandra Kulig
III miejsce, stół nr 6, Roksana Garstka i Dominika Samek

Zwyciężczynie otrzymały nagrody rzeczowe, ufundowane przez dyrektora szkoły, Galerię Świdnicką i Starostę Świdnickiego. Dodatkowa nagrodą są szóstki do dziennika.

Zespół Szkół Hotelarsko – Turystycznych w Świdnicy