Prezentacje Tradycyjnych Stołów Wigilijnych - Dolny Śląsk 2012
(19.12.2012)

Trzydzieści Kół Gospodyń Wiejskich z Dolnego Śląska prezentowało "Tradycyjny stół wigilijny". W tym roku Powiat Świdnicki i Gminę Świdnica prezentowały koła: KGW Lutomia Dolna i KGW Pszenno. Przepięknie przygotowane Stoły wigilijne z tradycyjnymi potrawami, przyciągały uwagę zwiedzających, gdzie mogli się delektować przysmakami przygotowanymi przez nasze Panie. Przystając przy nich można było posłuchać o dawnych obrzędach i zwyczajach, skosztować świątecznych specjałów lub wspólnie pokolędować.

Prezentacjom towarzyszyły kolędy w wykonaniu zespołu ludowego: "A to heca" z Pszenna. Istotną rolę w kultywowaniu tradycji odgrywają kobiety, szczególnie te zrzeszone w Kołach Gospodyń Wiejskich. To one znają legendy, gromadzą regionalne przepisy kulinarne, odtwarzają stare techniki dekoracyjne czy prowadzą kroniki. Starostwo Powiatowe w Świdnicy i Urząd Gminy Świdnica wsparły finansowo udział KGW na tegorocznych prezentacjach doceniając pracę i zaangażowanie KGW na rzecz kultywowania tradycji Świąt Bożego Narodzenia w Gminie Świdnica. Organizatorem "Prezentacje Tradycyjnych Stołów Wigilijnych - Dolny Śląsk 2012" byli: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego i Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu.

Hermina Tynda PZD Świdnica