Hamletowski wieczór w strzegomskim LO
(28.11.2012)

W sobotni wieczór przed Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego płonęły pochodnie, które dzierżyli w swych dłoniach rycerze Strzegomskiego Bractwa Joanitów. W środku świeciły się lampeczki prowadzące miłośników teatru do auli, gdzie można było podziwiać zamek w Elzynorze. Zwodzony most, płynąca rzeka, mury zamkowe i monumentalne malowidło wykonane na ścianie.

Cała ta aranżacja okazała się niezwykłą zapowiedzią "Hamleta", który w tym razem został wystawiony na deskach strzegomskiego liceum. W I akcie tradycyjnie wystąpili uczniowie, w II uczniowie, a w III - zaproszeni goście. W tym roku nie zabrakło również gwiazd znanych ze srebrnego ekranu - Emilii Krakowskiej, Aleksandry Zienkiewicz, Jacka Kawalca i Mirosława Oczkosia. Ze względu na olbrzymie zainteresowanie licealnymi przedstawieniami, w tym roku wystawiono dwa spektakle - o godz. 16.00 i 19.00. Ponad 680 osób zajęło miejsca siedzące i kilkadziesiąt śledziło akcję dramatu z klasy przylegającej do auli . W pamięci widzów utkwiły niezwykłe kreacje Hamleta. Śpiewem zachwycił uczeń Łukasz Niemczuk , poetycką interpretacją tekstu urzekł nauczyciel Przemysław Stempniewicz, a wykonaniem sonetów Szekspira porwał aktor Jacek Kawalec. W postać pięknej Ofelii wcieliły się: pierwszoklasistka Monika Sarlej, polonistka Sylwia Łuszczki, a także aktorka młodego pokolenia - Aleksandra Zienkiewicz. Rozstrzygnięcie mitologicznego sporu - która z nich najpiękniejsza - nie było w tym przypadku możliwe. Salwy śmiechu wywołała scena pojawienia się orszaku Króla Klaudiusza (burmistrza Strzegomia Zbigniewa Suchyty) w asyście Rozenkranca (wiceburmistrza Wiesława Witkowskiego) oraz Gildensterna (dyrektora SCK Bożeny Bojanowskiej - Czuk). Owacyjnie widownia zareagowała na występ strzegomskich proboszczów - ks. Marka Żmudy i Marka Babuśki, którzy wcielili się w okrętowych majtków. Zachwyciły grą królowe: Emilia Krakowska i Elżbieta Farion, a także samorządowcy odgrywający postać Horacego: Etatowy Członek Zarządu Sabina Cebula i posłanka RP Monika Wielichowska. Pięknym uwieńczeniem spektaklu był śpiew nauczycielki LO Agnieszki Rut oraz dyrektora SP nr 2 Elżbiety Smyk. Jak zapewnia dyr. LO Tomasz Marczak: "To była wspaniała konsolidacja społeczności lokalnej, rodziców, nauczycieli oraz uczniów szkoły wokół szczytnego celu - zebrania funduszy na stypendia dla najzdolniejszych absolwentów szkoły". W tym roku stypendia otrzymali: Małgorzata Kramek, Adam Balawender oraz Grzegorz Wołoch.

Galę dopełniło wręczenie wyróżnienia "Przyjaciel LO", które otrzymali:
Burmistrz Strzegomia Zbigniew Suchyta, Starosta Świdnicki - Zygmunt Worsa, Etatowy Członek Zarządu - Sabina Cebula, dyrektor Wydziału Oświaty i Wychowania Starostwa Powiatowego - Stanisław Szelewa, Posłanka RP Monika Wielichowska, ks. Proboszcz Marek Żmuda i ks. Proboszcz Marek Babuśka, prof. Jan Chmura, redaktor Angelika Grzywacz Dudek, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 - Elżbieta Smyk, a także rodzice uczniów i absolwentów LO: Kazimierz Chajduga, Dorota i Krzysztof Sobol, Jolanta i Krzysztof Pylak, Jolanta i Dariusz Pylak , Marianna i Zenon Kiszkiel, Jolanta Jurczyk i Katarzyna Jurczyk.

W przedstawieniu wystąpili:

Ozryk I - Iwona Zabawa - Budziszyn, Sekratarz Gminy Strzegom
Ozryk II - Dorota Sobol, członek Rady Rodziców Szkoły
Poseł -Violetta Posłuszna - Koziałkowska, Wicedyrektor ZSP w Jaroszowie
Oficer I - ks. Marek Babuśka, Proboszcz Bazyliki Mniejsza p.w. św. App. Piotra i Pawła
Oficer II - ks. Marek Żmuda, Proboszcz kościoła p.w. Zbawiciela Świata i Matki Bożej Szkaplerznej
Pokojowiec - Beata Ślipko, Dyrektor Gimnazjum Nr 1 w Strzegomiu
Sługa - Barbara Asynger, Dyrektor Zespołu Szkół w Goczałkowie
Dworzanin - Wioletta Urban, Naczelnik Wydziału Kultury, Sportu i Promocji w Strzegomiu
Oficer -prof. Jan Chmura wykładowca Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu
Partie śpiewane - Elżbieta Smyk, Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 2 w Strzegomiu, Agnieszka Rut nauczycielka LO

Scenariusz i reżyseria