Patriotycznie w III LO w Świdnicy
(13.11.2012)

94 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości młodzież z III LO uhonorowała dwoma wielkimi wydarzeniami. 7 listopada 2021 w III LO w Świdnicy odbył się XI Powiatowy Konkurs Historyczny „Polska znów wolna”. Uczestnicy konkursu przeszli etap pisemny, następnie w etapie ustnym odpowiadali na pytania przygotowane przez organizatorów. Była to ciekawa lekcja historii dla wszystkich uczestniczących w konkursie oraz dla widowni.

Laureaci:

1. Jakub Bednarski LO w Strzegomiu
  2. Joanna Paszek LO w Świebodzicach
  3. Remigiusz Zubek III LO w Świdnicy
  4. Mateusz Podraza I LO Świdnica
  5. Mateusz Długosz LO w Świebodzicach
  6. Ewelina Kucięba III LO w Świdnicy

Organizatorami konkursy byli: Dyrektor Wydziału Oświaty Starostwa Powiatowego w Świdnicy - Stanisław Szelewa, Krystyna Szelewa – nauczycielka historii w ZSE oraz nauczyciele i młodzież z III LO w Świdnicy. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i wyróżnionym. W oczekiwaniu na werdykt jury chór „Pryma Voce” z III LO w Świdnicy dał blisko godzinny koncert pieśni patriotycznych. To już też tradycja - 11 raz chór towarzyszy konkursowi. Rokrocznie poszerzamy repertuar a pieśni mają coraz bardziej doskonałe interpretacje. Ciągle tak samo pięknie i z zaangażowaniem. 8 listopada 2012 roku w również w auli szkolnej został dwukrotnie (tak, aby obejrzała go w dogodnych warunkach młodzież z całej szkoły) uroczysty koncert patriotyczny. Podczas dwudniowych obchodów Narodowego Święta wielokrotnie wyrażana była postawa szacunku, umiłowania i oddania własnej ojczyźnie. W wielu szkołach i instytucjach postawa patriotyzmu była w tych dniach mocno akcentowana a III LO od wielu, wielu lat szczyci się tym szczególnie - poprzez dźwięki i słowa, lekcje historii oraz ceremoniał szkolny. Umiłowanie i pielęgnowanie narodowej tradycji, kultury i języka wyrażane są poprzez pieśni, które w naszej szkole znają i kochają wszyscy. Na scenie ponad sześćdziesięcioosobowy chór „Pryma Voce” z radością i sercem ogłaszał, że Patriotyzm oparty jest na poczuciu więzi z własnym narodem i społecznością, nie tylko szkolną.

Barbara Piórkowska III LO Świdnica