AKTUALNOŚCI
  

 

Polsko – niemiecka wymiana młodzieży
(08.11.2012)

Już po raz trzeci uczniowie Zespołu Szkół Mechanicznych w Świdnicy spotkali się z uczniami z partnerskiej szkoły w Gelsenkirchen w Niemczech w ramach Międzynarodowej Wymiany Uczniowskiej. Tym razem spotkanie odbyło się w Świdnicy w dniach 16-22.09.2012. Celem przewodnim projektu dotowanego przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży było wykonanie elektronicznej kostki do gry. 

W ramach projektu uczniowie z Mechanika wraz z 13 kolegami i koleżankami z Niemiec mieli możliwość poznania systemu kształcenia w polskich szkołach oraz kultury i historii Dolnego Śląska. W programie pobytu znalazło się m.in.: zwiedzanie Świdnicy, Kościoła Pokoju, Katedry Świdnickiej, zwiedzanie zespołu Pałacowego w Krzyżowej oraz poznanie historii rodziny Moltke oraz ruchu oporu działającego w Krzyżowej zwanego Kręgiem z Krzyżowej, polsko niemiecka lekcja historii „Od Piastów do wydarzeń II wojny Światowej w Zamku Książ w Wałbrzychu, zwiedzanie Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej, poznanie najnowszych technologii produkowania silników, skrzyń biegów oraz funkcjonowania Japońskiej Firmy (wycieczka zawodoznawcza do zakładów Toyota w Wałbrzychu), zwiedzanie stolicy Dolnego Śląska, Miasta Spotkań – Wrocławia, wspólne ognisko w Krzyżowej oraz miecz piłki nożnej w drużynach polsko-niemieckich.

Uczniowie z obu szkół nawiązali nowe kontakty i przyjaźnie podczas licznych spotkań popołudniowych, wspólnie spędzając czas np. oglądając transmisje meczu Schalke w „Kanapie” przy ulicy Kolejowej. Młodzież ma więc wiele okazji, by rozwijać umiejętności językowe, doskonalić umiejętności zawodowe oraz interpersonalne. Koordynatorem projektu z strony niemieckiej był pan Christoph Hense, a ze strony polskiej nauczycielka j. niemieckiego w ZSM pani Jolanta Sajdak.

Opiekunami grup byli: Hans- Jürgen Mochalski, Zenobia Ramfeld oraz Klaudiusz Koźlik. W wymianie brało udział 10 uczniów z Zespołu Szkół Mechanicznych i 13 uczniów z Berufskolleg für Technik und Gestaltung w Gelsenkirchen kształcących się w zawodzie elektryk dla Zakładów EON w Gelsenkirchen. Kolejna polsko – niemiecka wymiana młodzieży odbędzie się w dniach 2.12.-8.12.2012 w Gelsenkirchen, Niemcy.

 

 


 

 |  do góry  |