Pierwsza powiatowa konferencja "Wyjść z cienia"
(19.10.2012)

W czwartek, 18 października, w sali narad Urzędu Stanu Cywilnego odbyła się pierwsza powiatowa konferencja pod nazwą "Wyjść z cienia". Spotkanie poświęcone było zdrowiu psychicznemu i miało na celu pokazanie jak radzić sobie z depresją, nerwicą, lękiem i innymi zaburzeniami. Organizatorami konferencji był Powiat Świdnicki, który reprezentował Starosta Świdnicki Zygmunt Worsa i Zespół ds. Ochrony Zdrowia, któremu przewodniczyła pani Barbara Świętek.

Konferencja zebrała pełną salę gości. Przybyli przedstawiciele Gminy Świdnica, Gminy i Miasta Strzegom, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, Zespołu Poradni Psychologiczno- Pedagogicznych, Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Świdnicy oraz Zespołu Szkół Specjalnych w Świdnicy i Świebodzicach.

Starosta Świdnicki Zygmunt Worsa uroczyście otworzył konferencję i pożyczył wszystkim przybyłym dużo zdrowia psychicznego. W ramach spotkania przygotowano wykład na temat zaburzeń psychicznych u dorosłych. Wygłosiła go lek. med. Joanna Gwiazdowska, specjalista psychiatrii, psychoterapeuta. W części artystycznej występowały dzieci i młodzież z Zespołu Szkół Specjalnych ze Świdnicy i Świebodzic. Przemowę przygotował także pan Wojciech Kobus- uczestnik warsztatów terapii zajęciowej w Mokrzeszowie, selfadwokat, niepełnosprawny, który realizuje się zawodowo, rodzinnie i społecznie. Ostatni wykład, który był przysłowiową wisienką na torcie, wygłosiła dr Halina Flisiak - Antonijczuk- neurolog, specjalista psychiatrii dzieci i młodzieży. Temat brzmiał "Wczesne zaburzenia wieku dziecięcego, postawy rodzicielskie i ich wpływ na rozwój dziecka". Dr Halina Flisiak szczególną uwagę zwróciła na symptomy chorób psychicznych, ich skutki oraz metody leczenia. Konferencja zakończyła się podziękowaniami za przybycie i poczęstunkiem.

Adriana Lisowska
Biuro ds. Europejskich i Promocji Powiatu