AKTUALNOŚCI
  

 

Licealiści pieką, szatkują, nadziewają…mmm, palce lizać!
(12.10.2012)

Od poniedziałku z Pałacu w Morawie roznoszą się smakowite zapachy.
Młodzież ze strzegomskiego LO i uczniowie z Gimnazjum w Budziszynie wraz z nauczycielami i wolontariuszami i pod wodzą niesamowitej Pani Uli Gos, obierają, kroją, szatkują, nadziewają, mieszają, pieką i gotują. 

Wbrew powiedzeniu: "Gdzie kucharek sześć tam nie ma co jeść"( niemiecki odpowiednik- Viele Köche verderben den Brei) w kuchni powstają kulinarne dzieła sztuki np. nadziewana kiszoną kapustą papryka, ogórki kiszone, mus jabłkowy, dżem z dyni i pomarańczy, ocet z estragonem, masło, czy niespodzianka z … buraków cukrowych. Hitem okazało się szatkowanie kapusty i udeptywanie jej w glinianym garncu. Clemens i Karolina nie szczędzili stóp w tej zanikającej tradycji.

Młodzież poza praktycznymi zajęciami poznaje teoretyczne zasady zachodzących procesów chemicznych w wytwarzanych potrawach. Podane w sposób oryginalny i humorystyczny pomagają zrozumieć skomplikowane chemiczne procesy.
Piękno miejsca, sympatyczna atmosfera i świadomość uczestnictwa w odkrywaniu zapominanych lub coraz rzadziej stosowanych sposobów przygotowywania potraw motywuje uczestników do pracy.

Przed nami jeszcze pieczenie chleba, robienie pierogów, naleśników, gotowanie zup, warzenie piwa, i… hit projektu piątkowe świniobicie.

Zapraszamy zatem na sobotni piknik podsumowujący projekt, w czasie którego będzie można skosztować pyszności przygotowanych przez polsko-niemiecką grupę kulinarnych zapaleńców.

Będzie pysznie, zdrowo i nastrojowo.

I jak dodają dumni uczestnicy projekty :" Żaden Master Chef nam nie dorówna"
Elżbieta Farion ( I ja tam byłam... a co widziałam to opisałam) ;-)

Adriana Lisowska
Biuro ds. Europejskich i Promocji Powiatu

 

   

   

 


 

 |  do góry  |