AKTUALNO列I

Interwencja Powiatu 安idnickiego w sprawie zakontraktowania poradni ginekologiczno- po這積iczych
(09.10.2012)

Starosta 安idnicki Zygmunt Worsa, na pocz徠ku pa寮ziernika, wyst徙i do Pani Wioletty Niemiec- Dyrektor Dolno郵御kiego Oddzia逝 Wojew鏚zkiego Narodowego Funduszu Zdrowia we Wroc豉wiu z pro軸 o rozwi您anie dost瘼u do ambulatoryjnych 鈍iadcze ginekologiczno- po這積iczych na terenie 畝rowa i Jaworzyny 奸御kiej.

Apel o poparcie naszych stara w Dolno郵御kim Oddziale Wojew鏚zkim NFZ oraz o mo磧iwie szybk zmian kryteri闚 oceny ofert sk豉danych przez zak豉dy opieki zdrowotnej, skierowano do Pani Agnieszki Pachciarz- Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia w Warszawie.

Po wcze郾iejszej interwencji Starostwa, Dolno郵御ki Oddzia Wojew鏚zki NFZ we Wroc豉wiu ponownie og這si dla Powiatu 安idnickiego uzupe軟iaj帷e postepowanie konkursowe. To nie rozwi您uje jednak problemu, poniewa do konkursu opr鏂z plac闚ek z Jaworzyny 奸御kiej i 畝rowa najprawdopodobniej przyst徙i r闚nie inne zak豉dy opieki zdrowotnej z miejscowo軼i, kt鏎e maj ju odpowiednio zabezpieczon opiek specjalistyczn. Wicestarosta Alicja Synowska wyst瘼owa豉 ju wcze郾iej w tej sprawie do Dyrektor Dolno郵御kiego Oddzia逝 Wojew鏚zkiego NFZ Wioletty Niemiec. Z udzielonej odpowiedzi wynika這, 瞠 o wynikach post瘼owa decyduje przede wszystkim punktacja uzyskana przez poradnie w rankingu konkursowym i nie dopuszcza si r璚znego sterowania wynikami rankingu. Oddzia Wojew鏚zki Funduszu wyja郾ia, 瞠 przy wyborze nie kierowa si preferencjami dotycz帷ymi konkretnych obszar闚 lecz interesem pacjent闚, chc帷 zapewni im jak najbardziej optymalny dost瘼 do 鈍iadcze zdrowotnych. Zdaniem Starosty jednak nie da si jednoznacznie pogodzi interesu 鈍iadczeniobiorc闚 i optymalnego dost瘼u do 鈍iadcze bez w豉軼iwego ich rozmieszczenia w terenie. Na chwil obecn znacznie ograniczono mieszkankom miasta i gminy Jaworzyna 奸御ka i 畝r闚 dost瘼 do profilaktyki i kontroli stanu zdrowia, poniewa pacjentki zmuszone zosta造 do odbywania cz瘰to uci捫liwych (zw豉szcza dla kobiet w okresie ci捫y) podr騜y do lekarzy udzielaj帷ych 鈍iadcze w 安idnicy, Wa豚rzychu, Strzegomiu lub 安iebodzicach.

Podejmowane interwencje maj na celu dobro i trosk o zdrowie mieszkanek powiatu 鈍idnickiego, szczeg鏊nie z terenu gmin Jaworzyna 奸御ka i 畝r闚. W豉dze powiatu licz r闚nie na zrozumienie i przychyln decyzj w sprawie, ze strony kierownictwa Dolno郵御kiego Oddzia逝 Wojew鏚zkiego Narodowego Funduszu Zdrowia we Wroc豉wiu

Adriana Lisowska
Biuro ds. Europejskich i Promocji Powiatu