II LO - Święto Biblioteki Szkolnej 2012
(05.10.2012)

Tym razem całomiesięczne październikowe święto obchodzone jest na całym świecie pod hasłem: "Biblioteki szkolne - klucz do przeszłości, teraźniejszości i przyszłości". Przeszłość biblioteki II LO to - w największym skrócie - przeszło sześćdziesięcioletnia tradycja szkoły (www.lo2.swidnica.pl/), dziesiątki tysięcy zakupionych, opracowanych i udostępnionych dokumentów, to niezliczona ilość akcji promujących czytelnictwo.

Teraźniejszość jawi się w całkowicie skomputeryzowanym centrum informacyjnym i multimedialnym. Od kilku lat wyszliśmy na korytarze szkolne. Obchody Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych w naszym liceum otworzyła gazetka o czytaniu: "Jesień z książką. Kto się kocha w czytaniu?". W II LO każdy ma szansę pokazać, że ma coś ciekawego do powiedzenia, że jest wrażliwy na piękno - sztukę, muzykę. Takim to sposobem uczeń klasy II e, Piotr Studnicki, już kolejny raz, prezentuje swoje pastele na wystawie literacko-plastycznej. W kolejce czeka niecodzienna ekspozycja entomologiczna - spreparowanych owadów Tomasza Olipry, ucznia kl. III c. Od końca września b.r. uczniowie z różnych klas przygotowują się do udziału w Dniu Papieskim z koncertem według własnego scenariusza pt."Jan Paweł II - Papież Rodziny", zaś pod koniec miesiąca planowane jest rozstrzygnięcie konkursu literackiego na prezentację dowolnej książki pod nazwą "Książka daje nam tym więcej - im więcej od niej wziąć chcemy". Zwieńczeniem obchodów będzie coroczny wyjazd nauczycieli bibliotekarzy na VI już regionalną konferencję - z cyklu Szkolne Centra Multimedialne - pod tytułem: "Nowy wymiar informacji" do Dolnośląskiej Biblioteki Pedagogicznej we Wrocławiu. A co czeka bibliotekę w najbliższej przyszłości? No cóż, zmierzymy się z 20. już ogólnoszkolnym dyktandem ortograficznym (osobnym dla dyslektyków), które wyłoni mistrza ortografii II LO, wystawą: "Impresjonizm w literaturze, sztuce i muzyce", z upowszechnieniem idei bookcrossingu i, przede wszystkim, lekcjami bibliotecznymi na temat wyszukiwania materiałów do prezentacji maturalnych oraz umiejętnego i krytycznego ich wykorzystania, a także przypomnimy sobie, jak sporządza się bibliografię załącznikową.

Jednakże, od wielu, wielu już lat, nieustannym i największym naszym marzeniem, które potęguje się z okazji tak szczególnego święta, jest nowoczesny wystrój biblioteki.

Może gdzieś, może ktoś, może dziś…

Maria Szymańska

Adriana Lisowska