AKTUALNOŚCI
  

 

Ponowne spotkanie w sprawie transportu kruszyw
(25.09.2012)

20 września, w Starostwie Powiatowym odbyło się kolejne spotkanie dotyczące negatywnych skutków wynikających z transportu i przeładunku kruszyw na terenie miejscowości Goczałków. Na zaproszenie Sabiny Cebuli- Etatowego Członka Zarządu Powiatu w spotkaniu udział wzięli- przedstawiciele Policji, Wydziału Komunikacji i Drogownictwa SP, Inspekcji Transportu Dróg, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., Dyrektor SDPŚ oraz zastępca Burmistrza Strzegomia.

Celem spotkania było omówienie realizacji ustaleń z poprzedniego spotkania, a także skarg wniesionych przez mieszkańców na firmę PSS sp. zo.o. we Wrocławiu, dotyczących transportu kruszyw przez wieś. Omawiano również wyniki kontroli przeprowadzonej przez policję i nowych warunków korzystania z usług PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Zastępca Burmistrza Strzegomia Wiesław Witkowski potwierdził, że firma PSS sp. zo.o. nie wywiązała się z umowy i nie wybudowała ekranu akustycznego oraz, że mieszkańcy skarżą się na przejeżdżające przez miejscowość pojazdy, na których znajdują się surowce skalne niezroszone wodą. W związku z czym ustalono, że Inspekcja Transportu Drogowego zintensyfikuje kontrole drogowe pojazdów ciężarowych w obszarze Goczałkowa z wykorzystaniem wideorejestratora. Prowadzone będą również rozmowy z PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w kwestii zwiększenia obsługi wahadeł w Zimniku, by zredukować ilość odpraw składów w Goczałkowie. Gmina Strzegom rozważy możliwość zainstalowania kamery monitorującej skrzyżowanie. Starostwo Powiatowe natomiast postara się o umożliwienie korzystania, przez inspektorów ITD i funkcjonariuszy Policji, z wagi znajdującej się na terenie jednego z zakładów, w celu kontroli rzeczywistej wagi pojazdów i przewożonych ładunków. Na spotkaniu w dniu 5 września przedstawiciel PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. poinformował o możliwości zwiększenia wywozów kruszywa z bocznicy Zimnik. Daje to duże szanse na zmniejszenie postępującej degradacji dróg. Sprawa nie jest łatwa i potrzebna jest współpraca, żeby rozwiązać problem. 

Najważniejsze jest dobro mieszkańców i ich komfort życia w Goczałkowie. Przedstawiciel Komendy Policji poprosił również, by przekazać mieszkańcom, żeby zwracali uwagę na pojazdy bez identyfikatorów i plandek oraz by nie bali się spisywać numerów rejestracyjnych tych samochodów i zgłaszali się z nimi do Komisariatu Policji w Strzegomiu. Samorządy zwrócą się z prośbą do mieszkańców Goczałkowa o współpracę w tej sprawie. Służbom publicznym zależy na takim zakończeniu sprawy, aby poprawę odczuli mieszkańcy, bez utraty korzyści dla firm transportujących i produkujących kruszywo.

* * *

Piotr Dębek
Biuro ds. Europejskich i Promocji Powiatu

 

   

 


 

 |  do góry  |