Jubileusz w teatrze
(20.09.2012)

Obchody 25 - lecia działalności Koła Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym odbyły się 19 września w teatrze miejskim w Świdnicy. Na uroczystość przybyli przedstawiciele miasta, powiatu i Gminy Świdnica, zarząd koła PSOUU, podopieczni placówek wraz z rodzicami oraz inni zaproszeni goście.

Podczas uroczystości wygłoszono referaty przygotowane przez logopedę Annę Podralską i psychologa Ryszarda Wiśniowskiego, poruszające kwestię godności osób z upośledzeniem umysłowym. Jeśli chcemy by osoby niepełnosprawne czuły się zrozumiane, musimy traktować je jako pełnoprawnych uczestników dorosłego życia - powiedział Ryszard Wiśniowski. Przygotowano również prezentacje multimedialne trzech placówek działających na terenie powiatu: Ośrodka Rehabilitacyjno - Edukacyjno - Wychowawczego, Warsztatów Terapii Zajęciowej i Środowiskowego Domu Samopomocy.

Po dziewiętnastu latach pracy jestem przekonana, że nie ma nic lepszego na świecie, jak z przyjemnością służyć drugiemu człowiekowi- mówiła na nagraniu dyrektor ośrodka Elżbieta Węgrzynowicz. Wychowankowie ośrodków również przygotowali coś dla przybyłych. Wraz z opiekunami wzięli udział w radosnych i pouczających spektaklach. Po występach Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak pochwalił przygotowany program, który pokazał jak wiele można osiągnąć pracując z niepełnosprawnymi. Następnie Wicestarosta Alicja Synowska w imieniu Zarządu i Rady Powiatu pogratulowała i podziękowała za działalność, wielkiego ducha i determinację. To ważne święto jest po to, by uświadomić, że osoby niepełnosprawne intelektualnie mają takie samo prawo do miłości, godności i całej reszty praw - podsumowała Alicja Synowska. Powiat świdnicki, Gmina Świdnica i Miasto Świdnica wręczyły przewodniczącej świdnickiego Koła Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym - Ewie Kowalskiej praktyczny prezent w postaci laptopa. Uroczystość zakończyła się słodkim poczęstunkiem w postaci wielkiego tortu.

Piotr Dębek
Biuro ds. Europejskich i Promocji Powiatu