AKTUALNOŚCI
  

 

100-lecie budynku I Liceum w Świdnicy
(11.09.2012)

Budynek, w którym mieści się I Liceum Ogólnokształcące obchodzi właśnie 100-lecie istnienia. Wzniesiony został w 1912 roku według projektu rządowego budowniczego Borsta, a ufundowało go miasto Świdnica. Budynek przeznaczony był na zespół ewangelickich szkół żeńskich: wyższe seminarium dla nauczycielek szkół ludowych (podstawowych) i średnią szkołę żeńską, do której uczęszczało około 250 uczennic.

Uroczyste otwarcie szkoły odbyło się 1 lipca 1912 roku. W 1923 r. połączono ją z miejską szkołą średnią i przemianowano na „Friedrichschule” tj. szkołę im. Fryderyka. Szkoła przetrwała aż do końca II wojny światowej, a potem gmach został zajęty przez Armię Czerwoną, która urządziła w nim klub oficera radzieckiego. Znajdował się tu m.in. sklep, odbywały się projekcje filmowe i zabawy taneczne. Wielu mieszkańców Świdnicy pamięta je i miło wspomina.

I Liceum im. Kasprowicza przeniosło się do siedziby przy ul. Pionierów w lutym 1991 roku. Uważni obserwatorzy mogą jeszcze dziś odnaleźć w budynku szkoły ślady po poprzednich właścicielach i użytkownikach.

(Na podstawie tekstu p. Edmunda Nawrockiego, fotografie ze zbiorów Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy)

 

   

   

 


 

 |  do góry  |