Świdniccy artyści na wystawie w Viernheim
(04.09.2012)

Dnia 28.08 o godz. 19.00, w niemieckim powiecie Bergstraße, odbyła się gościnna wystawa prac świdnickich artystów. Dzieła twórczości p. Magdaleny i Andrzeja Kucharskich oraz p. Kamili Karst zaprezentowano w Galerii p. Gerdi Gutperle (artystki z powiatu Bergstraße) w Viernheim. Wśród wystawionego dorobku artystów były m.in. szklane rzeźby, obrazy, patery i biżuteria oraz surrealistyczne obrazy pejzaży.

Pomysł organizacji wernisażu powstał podczas obchodów 10-lecia partnerstwa nawiązanego między powiatami Świdnickim i Bergstraße w roku 2001. Obchody 10-lecia miały miejsce w powiecie świdnickim oraz Bergstraße w ubiegłym roku. Podczas uroczystości jubileuszowych swoje prace zaprezentowała w Pałacu w Krzyżowej p. Gerdi Guterle, natomiast p. Kamila Karst miała wystawę w Bensheim. Ze względu na fakt, iż twórczość obu pań cieszyła się zainteresowaniem publiczności zarówno z Polski jak i z Niemiec, postanowiono ponownie zaprezentować prace artystów powiatu świdnickiego w Niemczech.

Podczas uroczystości można było obejrzeć i zakupić prace wykonane ze szkła artystycznego przez p. Kucharskich, jak również obrazy w technikach mieszanej i olej na płótnie wykonane przez p. Kamilę Karst. Dzieła wzbudziły ogromne zainteresowanie i przyciągnęły ponad 150 gości. W wernisażu udział wziął również starosta powiatu partnerskiego bergstraße Matthiasa Wilkesa oraz delegacja powiatu świdnickiego. Podczas swojego przemówienia p. Gerdi Gutperle nawiązała do wystawy swoich obrazów w Pałacu w Krzyżowej podczas jubileuszu 10-lecia partnerstwa oraz miłych wspomnień, które wywołują spotkania z przyjaciółmi - artystami z Polski. Pani Gutperle podkreśliła, iż we własnej pracy artystycznej również korzysta z technik, które bliskie są gościom przybyłym ze Świdnicy. Następnie kustosz wystawy dr Christina Knapp przedstawiała wykład na temat prezentowanych prac. Wystawę będzie można zobaczyć do 21 października 2012 w godzinach pracy Galerii.

Piotr Dębek
Biuro ds. Europejskich i Promocji Powiatu