AKTUALNOŚCI
  

 

GALA PAROWOZÓW
(23.08.2012)

Święto parowozów w Jaworzynie Śląskiej

29 września, 2012 r. (sobota) w Jaworzynie Śląskiej odbędzie się po raz drugi międzynarodowy zlot zabytkowych parowozów.

Do Muzeum znajdującego się w zabytkowej lokomotywowni z przełomu XIX i XX wieku przyjadą parowozy z Niemiec, Czech i Polski. Organizatorzy spodziewają się 6 parowozów, w tym parowóz produkcji BR35 1019-5 wyprodukowany został w zakładach BORSIG Berlin w 1936. To parowóz pospieszny o masie 175 t, poruszający się z prędkością maksymalna 130 km/h. W 1936 roku kosztował 193 521 Reichsmarek :D. Dziś pozostaje własnością Lausitzer Dampflok Club e.V. z Cottbus. Kolejnym parowozem , który zawita w Jaworzynie Śląskiej to BR52 8080-5 niemiecka lokomotywa wojenna o uproszczonej konstrukcji zbudowana w 1944 roku w zakładach Maschinenbau & Bahnbedarf AG Berlin. Zrekonstruowana w 1963 roku.

Własność Ostsächsische Eisenbahnfreunde e.V.z Lobau. Gościem z Czech będzie parowóz 213.901 - lokomotywa przemysłowa, zbudowana do prowadzenia prac manewrowych, wyprodukowany w 1954 roku w zakładach Českomoravská Koleben Daňek. Odrestaurowany przez Klub Przyjaciół Pojazdów Kolejowych z BRNA.

Polskie parowozy będzie reprezentować TKt48-18 - polski parowóz tendrzak, zbudowany do prowadzenia składów towarowych i lekkich pociągów osobowych w obrębie dużych aglomeracji miejskich. Lokomotywa zbudowana w zakładach Im. Józefa Stalina w Poznaniu (Dawniej Zakłady Im. Hipolita Cegielskiego) w 1951 roku. W 2010 roku poddana naprawie głównej w zakładach Interlok Piła wraca na tory. Masa parowozu to 98t, moc 1060 KM pozwala osiągnąć prędkość 80 km/h.

Z parowozowni Wolsztyn przyjedzie Ol49-59 - seria polskich parowozów przeznaczonych do prowadzenia pociągów pasażerskich lub lekkich składów pospiesznych. Moc 1290 KM pozwalała osiągnąć prędkość 100 km/h. Lokomotywa Ol49-59 wyprodukowana została w 1953 roku w Zakładach Im. Feliksa Dzierżyńskiego (Dawniej: Pierwsza Fabryka Lokomotyw w Chrzanowie),

Zabytkowe parowozy po powitaniu na stacji w Jaworzynie Śląskiej o godzinie 11.30 wjadą na teren Muzeum, gdzie odbędzie się ich prezentacja. Zademonstrowane zostaną czynności wykonywane przy codziennej obsłudze parowozu. Uzupełnianie węgla, nalewanie wody przed wyjazdem w trasę, kontrola i regulacja maszyn.
Odwiedzający Muzeum będą mogli wejść do wybranych parowozów, dowiedzieć się o ich działaniu, historii, a także o przebytych trasach.

Pokazy ruchu zabytkowych parowozów na terenie lokomotywowni będą trwały przez cały dzień .
Szczególną atrakcją dla koneserów teatru i muzyki alternatywnej będzie wieczorny koncert na terenie Muzeum. W rolę aktorów wcielą się parowozy, które w szczególnej aranżacji w otoczeniu świateł, pary i fantastycznych dźwięków twórców zespołu Babu Król stworzą niepowtarzalne artystyczne wrażenia.

Parowozy z ,,duszą" w towarzystwie olbrzymich lalek, stworzonych i poruszanych przez członków grupy teatralnej ,,Klinika Lalek", zaprezentuje bajeczny świat opowiedziany oczami maszyn epoki pary.

Premiera spektaklu rozpocznie się o godz. 19.00 a zakończy się pokazami ogni sztucznych.
Gala Parowozów znajdzie swój finał nocą , koncertami muzycznymi w ramach Dni Jaworzyny Śląskiej.
W niedzielę 30 września na terenie bocznicy nadal będzie można podziwiać parowozy, zwiedzić zabudowania zabytkowej lokomotywowni , a także oraz przejechać się taborem kolejowym.

Serdecznie zapraszamy!

 

 


 

 |  do góry  |